Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
MeNŐpauza Nap – Tedd menővé a változókort!
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
A PCOS és a bélflóra összefüggései
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin rendellenesség…
Egyszerűen elkészíthető, szezonális alapanyagokból készült, tápanyagokban gazdag étel
A változatosságra való ösztönzés a cél…
Mennyi idő múlva okoznak az elfogyasztott FODMAP-ok emésztőrendszeri panaszokat?
Éppen befejezted a reggelit, de 30 perc múlva már rohansz is a mosdóba…
Freyagena KIDS Mix fogyasztásának egy lehetséges módja
…akár házilag elkészítve…
Emésztőrendszeri panaszok megoldását kínáló 6 hetes online program.
Valamint még..
Tekintsd meg Ákos rövid programbevezető videóját!
alapító tulajdonos – szakmai vezető az élelmiszertudományok doktor-jelöltje, élelmiszerbiológus, táplálkozáskutató, vezető funkcionális táplálkozási és hormonegyensúly szakértő
Msc táplálkozástudományi szakember, funkcionális táplálkozási szakreferens, személyi edző, szakmai vezető/szakmai vezető helyettes
Biológus, MSC táplálkozástudományi szakember, funkcionális táplálkozási szakreferens
A FODMAP egy mozaikszó, szénhidrátok kezdőbetűinek összetétele. Ezek úgynevezett erjedő (fermentálódó) szénhidrátok, amelyek bizonyos esetekben bélpanaszokat okozhatnak az arra érzékenyek számára. Azok, akik nem jól tolerálják ezeket a szénhidrátokat, tulajdonképpen a bélben élő „rossz” baktériumokat táplálják velük, ami krónikus emésztési problémákat okoz.
Hosszú évek óta kerestük ezekre a panaszokra a hatékony segítséget.
Eleinte az SCD- (specific carbohydate diet-) elnevezésű étrend mentén indultunk el a megoldáskeresés rögös útján, majd a 2010-es évek legelején egy londoni konferencián egyeztettük szakmai érdeklődésünket és felmerülő kérdéseinket az alacsony FODMAP-étrenddel kapcsolatban a világ minden tájáról összegyűlt kollégák segítségével. Ez az étrend élelmiszerbiológiai szempontból előnyösebbnek tűnt, jobb eredményeket értünk el vele, emellett úgy láttuk, könnyebben összeállítható és jobban tartható diéta, mint az addig ismert alternatívák (melyeket különben ugyancsak nem vetettünk el). A SCD(iétáka)t – ugyan kisebb százalékban – a mai napig alkalmazzuk az online program során is, ismeretterjesztés jelleggel bemutatjuk őket is.
Forrás: http://medicalonline.hu/cikk/milyen_betegseg_eseten_segit_a_low_fodmap_dieta
„A csoportos programot számomra rendkívül személyessé tette, hogy indulás előtt rákérdezett, milyen konkrét problémák miatt jelentkezem. Valamint azon kívül, hogy folyamatosan lehetett kérdezni a zárt csoportban, heti rendszerességgel volt élő kérdezz-felelek lehetőség. NAGYON tetszik a szigorúan meghúzott határ, ahogyan sikerül tartani a fókuszt a kitűzött témakörön. A felsoroltak szinte mindegyike az egész Táplálkozás Beállítás programjára igaz :)”
„Nagyon tetszett minden amit kaptam a programban. A program során kapott támogatás és ismeretek hasznos információk voltak. Hálásan köszönöm!”
„Világos iránymutatást kaptam, hogy milyen vitaminokat és kiegészítőket használjak, milyen étrendet kövessek, rengeteget javult a közérzetem és az egészségi állapotom (főleg SIBO és néhány Hashimoto-tünet). Köszönöm!”
Az alacsony FODMAP-étrendre és az online programra ne úgy tekints, mint valamely „mintaétrendre”, hanem mint egy komplex és célirányos javaslatcsomagra az emésztőrendszeri problémák érintettsége esetén.
Mivel mindenkire érvényes megoldások nincsenek, a Táplálkozás-Beállítás™ alapja az egyéni sajátosságok figyelembevételével kialakított, személyre szabott megoldások. A program során rávilágítunk az apró, de fontos különbségekre és arra is, hogy milyen lépések vezetnek el minket a szervezet igényeinek megfelelő, „gyógyító”, azaz terápiás célú táplálkozáshoz.
Az alapelveken túl az egyensúlyra törekvő módszereink segítségével figyelembe vesszük a kapcsolódó egészségügyi kihívások ok okozati összefüggéseit, és ennek megfelelően érintünk egyéb témákat is. Az étkezési alapelveken túl, beszélünk a többi aspektusról is, például táplálékkiegészítőkről, a stresszkezelésről, a megfelelő gyomorműködés és bélflóra fontosságáról is, amelyeknek elengedhetetlen szerepük van az emésztőrendszeri panaszok eredményes kezelésében. A program során átadunk minden fontos információt, szemléltetjük az összefüggések rendszerét és rámutatunk a kapcsolódó megoldásokra is.
Összesen 12 (6 x 2) emailt küldünk számodra, melyek során fokozatosan, egymásra épülő módon adjuk át számodra a szükséges ismereteket annak érdekében, hogy pontosan megértsd mi zajlik a szervezetedben és hogy mit és milyen módon tehetsz az emésztésed egyensúlyának helyreállítása érdekében.
Az első lépések megtételéhez szükséges információkat kapod meg, illetve azokat a fontos alapelveket és instrukciókat, melyek az online bélegészség program, illetve az azt követő időszak sikeréhez fognak hozzásegíteni.
Mivel a fruktán is a FODMAP-ok közé sorolandó, ezért számos esetben az emésztési panaszok kiváltó okaként ez a szénhidrát is felelős (vagy sok esetben önmagában okozza a panaszokat). Ökölszabályainkon túl a fruktánbevitel tudatos mérséklése arany középút lehet az alacsony FODMAP-étrend és a megelőzési célú alapelveink között, ezért fontos téma ez számunkra.
Ezen a héten egyéb terápiás étrendeket vizsgálunk, melyek szintén felmerülhetnek emésztőrendszeri diszfunkciók esetén, mint opcionális megoldókulcs. Ezeket hasonlítjuk össze a program során is nagy sikerrel alkalmazott alacsony FODMAP-étrenddel.
A héten egyrészt a fitinsavakról olvashatsz, melyek negatív hatást gyakorolnak bizonyos tápanyagok felszívódására. Más néven antitápanyagként is emlegetik őket. A fitinsavnak azonban vannak pozitív egészségügyi hatásai. Hogy mik is azok a negatív és pozitív hatások, illetve egyáltalán mely élelmiszerekben találhatóak meg, arról itt olvashatsz. Másrészt olvashatsz még a lektinekről, melyeknek különböző típusai vannak. Egyesek ártalmatlanok, mások, például a vesebabban találhatóak, nem megfelelő főzés esetén emésztőrendszeri panaszokat okozhatnak. A lektinek negatívan hathatnak az emésztőrendszeri érzékenységgel vagy gyomor-bélrendszeri panaszokra hajlamos emberekre.
A stressz és emésztési zavarok kölcsönhatásait is taglaljuk, mélyebben a refluxxal (GERD) is foglalkozva. Jelenleg a világon ez a leggyakoribb (gyógyszerekkel erősen kezelt) emésztési rendellenesség. De vajon a stresszkezelésen kívül milyen étrendi módosításokkal, illetve természetes gyógymódokkal lehet az állapotjavulást elősegíteni?
Az e heti tudásanyagok felkészítenek majd a program utáni életre, melyek segítségül fognak szolgálni a jövőben, illetve megmenthetnek a panaszaid kiújulásától.
Azoknál, akiknél valaha is (tartósan) fennálltak emésztőrendszeri panaszok, előfordulhat, hogy jobban monitorozzák a testüket. Minden egyes jelre fokozottabban figyelnek, melyeket a testük közvetít számukra. Azonban érdemes megkülönböztetni a kisebb, ártalmatlan rezdüléseket a valódi fájdalmaktól, mely pszicho-szomatizáció és csökkent fájdalomküszöb esetén igen nehézkessé válhat.
Részletesen megismerkedhetsz a FODMAP-étrend visszavezetési- és az azt követő időszakáról. A nehezén már túl vagy, de a nagyja még most következhet. Mostantól fogod megkezdeni az eddig elhagyott élelmiszerek esetleges tesztelését (kivéve Táplálkozás-Beállítás Taposóakna élelmiszerek), amiből egy személyre szabott étrendet fogsz majd kapni a folyamat végén.
Ajándék anyagként készültünk számodra egy rövid bél mikrobiom írással és ehhez kapcsolódóan egy élelmi rostok (prebiotikumok) anyaggal is.
Amennyiben a panaszaid a jövőben (akár időszakosan) visszatérnének, vagy a program alatt nem érezted a kívánt javulást bizonyos kihívások kapcsán, abban a bolygóideg diszfunkciója erőteljes szerepet játszhat. A vagus nervus (X. agyideg), azaz a bolygóideg a szervezetünk működtetésében számos funkciót lát el, többek között az emésztőrendszeri traktus irányításában is részt vesz. A diszfunkció javításához különböző stimulációs módszerek állnak rendelkezésre, melyeket szintén megosztunk veled.
4 x 60 perc élő kérdezz-felelek szakértő tanácsadóinkkal, mely során a felmerülő kérdéseidet közvetlenül felteheted nekünk.
Folyamatosan, napról-napra fogjuk a kezed és végigvezetünk a programon. Mintha minden nap veled lenne egy táplálkozási szakértő 🙂
A program 6 hetében tagja lehetsz egy zárt Facebook csoportnak, melyben a szakmai segítség mellett megoszthatod tapasztalataidat és felmerülő kérdéseidet a többiekkel és velünk.
Sok gyakorlati tanáccsal segítünk téged, számos ötletes, teljesértékű, a Táplálkozás-Beállítás™ alapelveit tükröző, könnyen elkészíthető receptet adunk.
A 6 hét alatt korlátlan alkalommal megnézheted legutóbbi Emésztőrendszeri fórumestünk teljes videófelvételét.
Mivel könyveinket – a FODMAP könyvet pedig kiemelten! – ajánlott forgatni, ezért a program keretében 50%-os kedvezményt biztosítunk számodra a TRIO könyvcsomagunkból.
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!