Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
MeNŐpauza Nap – Tedd menővé a változókort!
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
A PCOS és a bélflóra összefüggései
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin rendellenesség…
Egyszerűen elkészíthető, szezonális alapanyagokból készült, tápanyagokban gazdag étel
A változatosságra való ösztönzés a cél…
Mennyi idő múlva okoznak az elfogyasztott FODMAP-ok emésztőrendszeri panaszokat?
Éppen befejezted a reggelit, de 30 perc múlva már rohansz is a mosdóba…
Freyagena KIDS Mix fogyasztásának egy lehetséges módja
…akár házilag elkészítve…
Glikációs végtermékek (advanced glycation end-products, AGE-k) az élelmiszerekben és csökkentésük az ételkészítés során:
„A modern élelmiszerek általában erősen hőkezeltek és ezáltal számos előrehaladott glikációs végterméket (AGE-k) tartalmaznak. Az élelmiszerekben előforduló glikációs végtermékek (AGE-k) hozzájárulnak az oxidatív stressz és a gyulladások fokozódásához, amely faktorok összefüggésbe hozhatók számos krónikus betegség, köztük a diabétesz és a kardiovaszkuláris betegségek növekedésével. Az AGE-k egy nem enzimatikus reakció (Maillard vagy barnulási reakció) során keletkeznek és kialakulásuk a normál metabolizmus része (endogén AGE-k), de ha túl nagy mennyiségben jelennek meg a szövetekben és a keringésben, akkor hatásuk kórossá válhat. A szervezetben keletkező AGE-ken kívül az élelmiszerekben is találunk ilyen vegyületeket. AZ AGE-k természetesen jelen vannak a nyers állati eredetű élelmiszerekben és a hőhatás új AGE-k kialakulásához járul hozzá. A magas zsír-, és fehérjetartalmú állati eredetű élelmiszerek általában AGE-kben gazdagok és a hőkezelés során további AGE-k keletkeznek bennük. Ezzel szemben a szénhidrátban gazdag élelmiszerek, mint a zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék még hőkezelés után is viszonylag kevés AGE-t tartalmaznak. Élelmiszerkategóriáktól függően a hő 10-100-szorosára növeli a glikációs végtermékek keletkezését a nyers állapothoz képest.
Példának okáért a roston sült csirkehús AGE tartalma 5828 kU/100g, míg roston sült marhahús esetén ez az érték 5963 kU/100g. Azonban, ha ezeket a húsokat főzzük vagy pároljuk akkor az AGE tartalom 1124 kU/100g, illetve 2230 kU/100-g-ra csökken. Azzal is csökkenthetjük a keletkező AGE-k mennyiségét, ha savas összetevőket, például ecetet, savanyított zöldségeket vagy citromlevet használunk. Ezek a konyhatechnikai eljárások régóta szerepelnek a mediterrán, ázsiai és számos más ország gasztronómiájában, hogy általuk ízletes és könnyen elkészíthető fogásokat hozzanak létre.”
Fordította: Tóth Vivien Kolléganőnk
Forrás:
Advanced Glycation End Products in Foods and a Practical Guide to Their Reduction in the Diet. Uribarri J, Woodruff S, Goodman S, Cai W, Chen X, Pyzik R, Yong A, Striker GE, Vlassara H. J Am Diet Assoc. 2010 Jun;110(6):911-16.e12.
Aktuális eseményeink itt érhetőek el:
Aktuális, soron következő eseményeink
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!