Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
MeNŐpauza Nap – Tedd menővé a változókort!
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
A PCOS és a bélflóra összefüggései
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin rendellenesség…
Egyszerűen elkészíthető, szezonális alapanyagokból készült, tápanyagokban gazdag étel
A változatosságra való ösztönzés a cél…
Mennyi idő múlva okoznak az elfogyasztott FODMAP-ok emésztőrendszeri panaszokat?
Éppen befejezted a reggelit, de 30 perc múlva már rohansz is a mosdóba…
Freyagena KIDS Mix fogyasztásának egy lehetséges módja
…akár házilag elkészítve…
A B12-vitamin pótlása fontos lehet, különösen idősebb embereknél, akiknél már rosszabb a felszívódás, illetve a vegetáriánusoknál és még inkább a vegánoknál, akik a táplálékkal keveset vagy egyáltalán nem visznek be B12-vitamint (vagy rosszul hasznosuló, genetikailag nem megfelelő formákat választanak).
Számos tanulmány kimutatta, hogy az IBD-ben érintettek esetén gyakoribb az emelkedett homocisztein szint (bármely magánlaborban pillanatok alatt ellenőriztethető). A publikált tanulmányok átfogó áttekintéséből kiderül, hogy a magas homocisztein szint kockázata a kontroll csoporthoz képest több, mint a négyszerese volt az IBD-ben érintetteknél. (Oussalah 2011) Az egyik konkrét vizsgálatban az IBD kapcsán több mint 55%-nál mutatkozott emelkedett homocisztein szint (Roblin 2006), aminek a legnagyobb kockázati tényezője esetünkben a csökkent folsavszint (Zezos 2005).
B12-vitaminhiány szintén gyakran kimutatott (Mahmood 2005). Az IBD-ben érintettek esetében jellemzően kimutatott emelkedett homocisztein szint egy másik komoly kockázata, hogy háromszorosára emeli a vérrögök és az érrendszeri megbetegedések kockázatát (Fernandez-Miranda 2005; Srirajaskanthan 2005). Ez megmagyarázza, hogy az IBD-s páciensek esetében miért gyakoribb a korai érelmeszesedés (Papa 2005). Az IBD kezelésére alkalmazott bizonyos gyógyszerek, mint pl. a metotrexát, a folát antimetabolitja (!). Ez segíthet megérteni, hogy miért folsavhiányos annyi IBD-ben érintett. A folsav megfelelő, személyre szabott pótlása csökkenti a metotrexát okozta káros mellékhatásokat is (Patel 2009). Genetikai vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a folát-anyagcserében bekövetkezett változások kapcsolódnak az IBD-hez (Zintzaras 2010). Kifejezetten előnyös lehet az IBD-ben az 5-metil-tetrahidrofoláttal történő kiegészítés, amely a tápanyag biológiailag aktív formája (azaz nem egyszerű, szintetikus folsavról van szó). A természetes, friss ételekben a folát mindenki számára előnyös formában van jelen! Elsősorban ezeket helyezzük előtérbe.
https://www.facebook.com/TaplalkozasBeallitas/posts/2660758560641558
Ajánlott termékek:https://nutribalance.hu/termek/life-extension-optimized-folate-100-vegetarian-tablets/https://nutribalance.hu/termek/dopamine-advantage-30-vegetarian-capsules/https://nutribalance.hu/termek/bioactive-complete-b-complex-60-vegetarian-capsules/https://nutribalance.hu/termek/yiya-b-vitamin-komplex/https://nutribalance.hu/termek/now-co-enzyme-b-complex-60-veg-capsules/
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!