Az ovuláció titka, avagy a rendszeres ovuláció előnyei

Az ovuláció titka, avagy a rendszeres ovuláció előnyei
2024.09.25.

Az ovuláció titka, avagy a rendszeres ovuláció előnyei

Az ösztrogén és a progeszteron a petefészek hormonjai, amelyek jótékony hatással vannak az egészségre, ezért fontosak a természetes ovulációval járó menstruációs ciklusok az egészség szempontjából, ugyanis a nők az ovuláció során termelik a hormonokat.

A férfiak minden nap termelnek tesztoszteront, így azt gondolhatnánk, hogy ez a nők esetében is hasonló, de ez nem így működik. Nők esetében az ösztradiol emelkedése vezet ovulációhoz, majd az ovulációt követően a progeszteron emelkedik meg nagyobb mennyiségben. Ez egy kifinomult rendszer, amelynek eredménye a megtermékenyülés is lehet. Azonban az ovuláció nem csak babatervezés esetén fontos, ugyanis csak a rendszeres ovuláció mellett termelődnek a női szervezet számára fontos és jótékony hormonok megfelelő mennyiségben.

Az ösztradiol elősegíti az izomnövekedést, az inzulinérzékenységet, valamint hozzájárul a csontok, az agy és a szív- és érrendszer hosszútávú egészségéhez.

A progeszteron csökkenti a gyulladást, szabályozza az immunrendszer működését, és támogatja a pajzsmirigy működését, az agyat, a csontokat és a mellszövetet.

A petefészekhormonok előnyei rövid távúak azáltal, hogy elegendő energiát biztosítanak a nőknek, és hosszútávúak a megfelelő anyagcsere és az általános egészség támogatásával.

Jerilynn Prior kanadai endokrinológus professzor szerint „A nők 35-40 éves peteérési ciklusban részesülnek, ami nemcsak a termékenység miatt, hanem a csontritkulás, a stroke, a demencia, a szívbetegségek és a mellrák megelőzésében is fontos.” Ebben az értelemben minden ovuláció olyan, mint egy havi befektetés a hosszútávú egészség számlájára.

Prior professzor számára az ovulációs ciklusok „a jó egészség megteremtői és jelzői”, ugyanis ha egészségesek vagyunk, zökkenőmentesen és rendszeresen megtörténik az ovuláció. Ellenkező esetben az ovuláció hiánya jelezheti, hogy probléma áll fenn.

Az Amerikai Szülész-Nőgyógyász Orvosok Szakszervezete (American College of Obstetricians and Gynecologists- ACOG) is egyetért ezzel, 2015. decemberében az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémiával közösen kiadtak egy úttörő nyilatkozatot, Menstruáció fiatal lányoknál és serdülőknél: A menstruációs ciklus életjelként való használata címmel. Ebben kijelentik, hogy az orvosoknak mindig meg kell kérdezniük a pácienseket a ciklusukról, és tanácsokkel kell ellátni őket.

Az ovulációs ciklus megfigyelésének, feltérképezésének és értelmezésének megtanulását „testműveltségnek” nevezik, ezt a kifejezést Laura Wershler menstruációs aktivista alkotta meg.

Az ovulációt akadályozó tényezők

  • Hormonális fogamzásgátlás

A hormonális fogamzásgátlás leállítja az ovulációt, ezzel kikapcsolva a természetes petefészekhormonok termelődését, és fogamzásgátló gyógyszerekkel helyettesíti őket, mint például az etinilösztradiol és a levonorgesztrel, ezek hajhullást és egyéb mellékhatásokat okozhatnak. Fontos tudni, hogy semmilyen fogamzásgátló nem tartalmaz progeszteront. A tényleges hormonjaink és a fogamzásgátló szerek közötti fiziológiai különbség a szervezet minden rendszerére hatással vannak. A rendszeres ovulációs ciklussal rendelkező nőkhöz képest a fogamzásgátló szereket szedő nők agyi szerkezete megváltozik, és esetükben nagyobb a depresszió és az autoimmun betegségek kockázata.

  • Alulevés és a túl alacsony szénhidrátbevitel

Az alulevés miatt jelentkező anovuláció és elmaradó ciklust hipotalamikus amenorrhoeának nevezik. Ez nem rendellenesség, hanem az agy okos, alkalmazkodó döntése, hogy szünetelteti a szaporodást, ha nincs elég táplálék egy baba biztonságos megszületéséhez.

TB megjegyzés: Nem mindegy, hogy milyen típusú szénhidrátokat fogyasztunk, természetesen fontos a megfelelő mennyiség is, de az is fontos, hogy a napi szénhidrátbevitel legalább 75%-a teljes értékű, feldolgozatlan szénhidrátokból álljon, mint pl. gyökérzöldségek, basmati rizs, quinoa, hajdina stb.

A glikémiás kontroll érdekében pedig javasolt a szénhidrátokat minden étkezésnél minőségi fehérjével és zsírokkal kiegészíteni.

Policisztás ovárium szindróma (PCOS)

A túlzott androgének vagy tesztoszteron jelenléte a női szervezeteben anovulációs ciklusokat okozhatnak és általában inzulinrezisztenciával járnak. Az inzulinrezisztencia visszafordítása a megfelelő étrenddel, fizikai aktivitással és olyan természetes kiegészítőkkel, mint az inozitol segíthet az ovuláció helyreállításában is.

Összefoglalva, a rendszeres ovuláció fontos a nők számára és nem csak a termékenység szempontjából, hanem az általános egészség és a minél hosszabb távú egészségben eltöltött életévek szempontjából.

Forrás: https://www.larabriden.com/the-secret-powers-of-ovulation/

Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!