Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
Gyümölcsök alacsony FODMAP étrendben
Gyakran kérdezik tőlünk, hogy mennyi gyümölcsöt lehet enni az alacsony FODMAP étrend alatt…
Alacsony FODMAP étrend hatásai IBS-en túl
Az alacsony FODMAP étrend a betegek 50-80%-ánál rövid távon terápiás választ eredményez…
Mikrobiom 2. rész
Bejegyzéssorozatunk második része…
Lehetséges okok a női infertilitás hátterében
Meddőségi kihívásokkal gyakran találkozunk a konzultációkon női és férfi oldalon egyaránt…
Palágyi Adrienn kedves ismerősöm az egyik bejegyzés kapcsán rákérdezett arra, hogy akkor milyen alternatív módjai vannak az ÉDESÍTÉSNEK. A válaszom elsőre ez volt: “csak véleményem van, ugyanis egyáltalán nem fogyasztok semmilyen édesítőt.” A véleményem viszont szigorúnak tűnhet: őszintén szólva jó szívvel és felelősen nem is tudom ajánlani egyiket sem.
HOGY MIÉRT?
Mert minden édesítő, legyen az mesterséges, természetes, vagy manapság divatosan-egészséges EGY CSAPDA. Csapda, mert a legfőbb rosszat egyik sem szünteti meg: AZ ÉDES ÍZT A SZÁDBAN! Ez az édes íz kondicionál a folyamatos édességfogyasztásra és tartja fenn a veszélyes sóvárgást az édességek iránt. A függőség megmarad! És ez még alternatív, egészségesnek hirdetett édesítőkkel is kötéltánc egy szakadék felett. Veszélyes, főleg egy olyan kultúrában, ahol 5 lépésenként hegyekben áll a finomított cukor. Aminek nap, mint nap látom a mellékhatásait. A “mumus” ugyanis ez az édes íz a szátokban és az, hogy ettől nem vagytok képesek megszabadulni. Persze, mi emberek szeretjük az édességet, talán a saját rovásunkra is…. ugyanis a természetben nem létezik finomított és tápanyagoktól megfosztott cukor. És sok helyen még méz sem.
Az édesség iránti vágyunk károsítja a szervezetet és sokkal egészségesebbek lennénk, ha egyáltalán nem fogyasztanánk édesített “ételeket”. A málna vagy a szeder természetesen édes izére kellene vágynunk… MAXIMUM… és nem a csokis muffinra (még akkor sem, ha eritrittel készült). A függőség az édes íztől valószínűleg sokkal inkább lelki kérdés. Viszont a forró csoki sosem fog kiváltani egy mosolyt vagy egy ölelést! Féken kellene tartanod az édesség iránti vágyadat, legyen annak forrása bármilyen alternatív édesítő, ha el akarod kerülni a károsodásokat! Mind testileg, mint lelkileg! Hagyd el őket egy hétre! Sikerül?! Adri kérdése persze arra irányult, hogy létezik-e olyan édesítő, aminek pozitív (de legalábbis nem negatív) hatása van az egészségre. Szerintem nem.
Mik azok, amik ESETLEG szóba jöhetnek?
Elsősorban csak olyanok, amit tartalmaznak TÁPANYAGOKAT is és nem pusztán technikailag tesznek valamit édessé. Nem fogok sorrendet állítani, de ezeknek a feltételeknek talán a nyers, pasztőrözetlen és szűretlen MÉZ, illetve az organikus és kénmentes fekete MELASZ felel meg. Talán a STEVIA levél… talán.
Valljuk be, hogy a xylitolra (xilit, azaz nyírfacukor) sokan érzékenyek (hasmenés, emésztési zavarok, stb.), és az eritrittel sem jobb a helyzet… ezek ugyanis cukoralkoholok és nem bomlanak le maradéktalanul az emésztés során, ezért okoznak bélpanaszokat. Minden bizonnyal a bélflórátokat alkotó baktériumok sem ünneplik a jelenlétüket. Alacsony a kalóriatartalmuk és nem emelik a vércukrot, és ez nagyon jó hír, de rettenetesen finomítottak és annyi közük a természeteshez, mint a plasztikai sebészetnek vagy a tank-pezsgőnek… nyírfát a xylitol körülbelül annyit lát, mint jegesmedve pingvineket és minden bizonnyal ásványi anyagokat von ki a szervezetből… nem annyit, mint a kristálycukor, ez igaz, de sokat azért ne várjuk egy szerintem műízű fehér portól…
Általában a fahéjig vagy a vaníliáig merészkedem és javasolni pedig azt tudom, hogy figyelj arra, hogy ki az erősebb: Te vagy az édes íz a szádban!
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!