Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
MeNŐpauza Nap – Tedd menővé a változókort!
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
A PCOS és a bélflóra összefüggései
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin rendellenesség…
Egyszerűen elkészíthető, szezonális alapanyagokból készült, tápanyagokban gazdag étel
A változatosságra való ösztönzés a cél…
Mennyi idő múlva okoznak az elfogyasztott FODMAP-ok emésztőrendszeri panaszokat?
Éppen befejezted a reggelit, de 30 perc múlva már rohansz is a mosdóba…
Freyagena KIDS Mix fogyasztásának egy lehetséges módja
…akár házilag elkészítve…
A vizsgálat résztvevői olyan Nők voltak, akiknek a kórtörténetében nyilvánvaló hypothyreosis (pajzsmirigy-alulműködés) szerepelt, és akiknek állandó tünetei voltak a megfelelő és folyamatos L-T4 kezelés mellett is. Az L-T4 adagolását szükség szerint módosították, hogy a pajzsmirigy stimuláló hormon (TSH) koncentrációja 0,5-2,5 mU/L legyen, és a tartós tünetek okaként vizsgálatokkal kizárták a cukorbetegséget, a B12-vitamin hiányt (!), a hagyományos lisztérzékenységet (cöliákiát), a hiperkalcémiát és a D-vitamin hiányt. Ezenkívül egyik betegnél sem volt egyértelmű vérszegénység, és a vörösvérsejtek indexe is a referencia-tartományon belül mozgott. Öt nő esetében a szérum ferritin viszont kevesebb, mint 15 mcg/L volt (nagyon alacsony), és kettőnél a szérum vas-, transzferrin- vagy szolubilis transzferrin receptor-koncentráció (sTfR) vagy transzferrin-telítettség is a tartományon kívül volt, ami jelentős vashiányra utal (!). A fennmaradó 20 nő szérum ferritin-koncentrációja 15 mcg/L és 60 mcg/L között volt (azaz határeset értékek).
A kutatás során minden betegnek azt tanácsolták, hogy tiroxin adagjukat reggel éhgyomorra vegyék be és legalább 30 perccel később kezdjék csak el a reggelijüket elfogyasztani. A kutatásban résztvevő nők orális vaspótlást kaptak 6–12 hónapon keresztül, a vaskészítmény alkalmazása és a tiroxin bevétele között minimum 4 óra telt el.
Egy 28 éves Nő esetében, aki 1-es típusú cukorbetegségben és hypothyreosisban szenvedett, a vasterápia megkezdése előtt tapasztalt fáradtság, súlygyarapodási képtelenség és letargia minden tünete megszűnt kb. 4 hónapos orális vaskezelés után (kb. 100 mg naponta kétszer). Ugyanakkor egy másik betegnél, egy 18 éves nőnél, aki pajzsmirigy-gyulladásban szenvedett és akinél malignitás gyanúja miatt teljes pajzsmirigyeltávolítást végeztek; a műtét után már nem volt malignitás, de fáradékonyság és súlyprobléma lépett fel, ami megmaradt a napi kétszer 100 mg-os vaskezelés mellett is.
A vashiány ugyanolyan gyakori, mint a pajzsmirigy-alulműködés, és a tünetei nagyon hasonlóak a pajzsmirigy-alulműködés tüneteihez. A vashiány anémia nélküli diagnosztizálása azonban rendkívüli kihívást jelent, mivel a vasszint mutatója normális lehet (és önmagában szinte nem mutat semmit). Mindenképp hasznos és szükséges lehet a szérum ferritin-koncentráció vizsgálata, mivel a megfelelő, 100 mcg/l körüli ferritin szint elérésekor a betegek kb. kétharmadánál enyhültek a tünetek. Jelenleg nem ismeretes, hogy egyes vashiányos betegek miért nem reagáltak funkcionális vaskészleteik helyreállítására.
Megjegyzés: A Táplálkozás-Beállítás direkt vaskészítmények helyett (mivel ezek túl gyakran okozhatnak mellékhatásokat is; 1-2 kivételtől eltekintve, kizárólag speciális vaskészítmény segítségével) komplex és hosszútávú vaspótlási protokollt javasol, pl. a laktoferrin használatát, továbbá, hogy fogyasszunk tudatosan vasat az étrendünkön keresztül. A máj-ételek nem csak vasat, hanem A-vitamint is tartalmaznak, ami ugyancsak kedvez a pajzsmirigy működésének. Esetleg időszakosan fordítsunk figyelmet a fitinsavak (anti-tápanyagok) csökkentésére, stb…
Videóbejelentkezésünk a témában: https://www.facebook.com/TaplalkozasBeallitas/videos/2225357294217431/
Forrás: MDedge/Endocrinolgy. INTERNATIONAL THYROID CONGRESS 2015
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!