Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
MeNŐpauza Nap – Tedd menővé a változókort!
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
A PCOS és a bélflóra összefüggései
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin rendellenesség…
Egyszerűen elkészíthető, szezonális alapanyagokból készült, tápanyagokban gazdag étel
A változatosságra való ösztönzés a cél…
Mennyi idő múlva okoznak az elfogyasztott FODMAP-ok emésztőrendszeri panaszokat?
Éppen befejezted a reggelit, de 30 perc múlva már rohansz is a mosdóba…
Freyagena KIDS Mix fogyasztásának egy lehetséges módja
…akár házilag elkészítve…
A pajzsmirigy a nyak elülső részén a pajzsporc alatt elhelyezkedő belső elválasztású mirigy. Tiroxint (T4) és trijód-tironint (T3) termel, ezen hormonok szabályozzák az anyagcserénket, a sejtek energiafelhasználását. Minden sejtünk rendelkezik receptorokkal ezen hormonokhoz, így a pajzsmirigy közvetlen hatással van a kardiovaszkuláris rendszerre, a gyomor-béltraktusra, a csontanyagcserére, a cukoranyagcserére, a testhőmérséklet szabályozására, a vörösvértestek anyagcseréjére, az epe -és májműködésre, a szteroid hormonok termelésére, a zsír- és a fehérjeemésztésre is. Így amennyiben nem működik megfelelően a pajzsmirigy, számos kellemetlen és zavaró tünet tapasztalható az egész testben.
Pajzsmirigy alulműködés esetén a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, ez okozza a különféle tüneteket, mint a száraz bőr és hajhullás, a hidegintolerancia, agyi köd, kognitív lassulás és demencia, depresszió, testsúly növekedés, székrekedés, szabálytalan menstruáció és meddőség, fájdalmas és merev izmok.
A pajzsmirigy alulműködés lehetésges okai:
1. Hashimoto thyreoiditis
Hashimoto thyreoiditis esetén az immunrendszer idegen kórokozóként azonosítja a pajzsmirigyet és antitesteket kezd el termelni ellene, ezzel fokozatosan tönkretéve a pajzsmirigy szövetet. Ennek eredménye, hogy a pajzsmirigy funkció lassul (alulműködik), ami alacsony hormonszinthez vezet.Érdekes módon összefüggés lehet a Helicobacter pylori fertőzés és a Hashimoto-kór között is. A Hashimoto-kórban szenvedőkben egy különösen virulens H. pylori törzset találtak, és a fertőzés kezelése csökkenti a pajzsmirigy autoantitestjeit. Ez a H. pylori törzs kiválthatja a pajzsmirigy autoimmunitását, mivel nagyon hasonló genetikai szekvenciával rendelkezik, mint a pajzsmirigyhormon szintézisben részt vevő enzim. Ez a hasonlóság káros keresztreakciót válthat ki a pajzsmirigyszövettel, így kiváltva az autoimmunitást.
2. Toxinok
A pajzsmirigy nagyon érzékeny a környezeti toxinok okozta károsodásokra, és könnyen felhalmozhatja a nehézfémeket és a pajzsmirigyhormon szerkezetét utánzó vagy halogéneket tartalmazó toxinokat. Ilyenek például:
Ezen toxinok közül sok közvetlenül károsíthatja a pajzsmirigyet, míg mások továbbá:
3. Ingadozó vércukorszint
A pajzsmirigy és a vércukorszint közötti kapcsolat nagyon összetett. A pajzsmirigy hatással van a cukoranyagcserére – tehát amennyiben a pajzsmirigy nem működik megfelelően, előfordulhat, hogy a vércukor egyensúlya megbomlik –, de ez fordítva is igaz lehet, ugyanis a vércukorszint is hatással van a pajzsmirigyre. A metabolikus szindróma fennállása esetén nagy valószínűséggel a pajzsmirigy is érintett lesz.Egyes kutatások szerint az inzulinrezisztencia fokozhatja a pajzsmirigyszövet károsodását a Hashimoto thyreoiditisben szenvedőknél. Az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) a pajzsmirigy egészségét is károsíthatja azáltal, hogy elnyomja az agyalapi mirigy működését, ugyanis az agyalapi mirigy TSH-t termel, ami a pajzsmirigyet T4 és T3 termelésére ösztönzi.
4. Ételintolerancia – a teljesség igénye nélkül
Az eddigi tapasztalatok alapján a gluténintolerancia (hagyományos értelemben vett lisztérzékenység) szorosan összefügg a Hashimoto thyreoiditissel, sok esetben a Hashimoto mellett egyéb autoimmun betegség is fennáll vagy megjelenhet idővel, mint pl. az említett cöliákia. A gluténben található fehérje, a gliadin molekuláris szerkezete nagyon hasonlít a pajzsmirigy szerkezetére. Amennyiben fennáll a cöliákia vagy akár a nem cöliákia specifikus gluténérzékenység (NCGS/NCWS) és rendszeresen megjelenik a glutén az étrendben az immunrendszer védekezik ellene, ezért megpróbálja „elpusztítani” a gliadint, de közben támadhatja a pajzsmirigyet is. Ezen a ponton fontos kiemelni, hogy a gluténre adott immunválasz az elfogyasztása után akár hat hónapig is fennállhat.Tehát a gluténmentes étrend javíthatja a pajzsmirigy állapotát.
Egyes ételek, mint pl. a keresztesvirágú növények túlzottan nagy mennyiségben történő fogyasztása és a nem megfelelő elkészítési mód eredményeként goitrogén hatásúak lehetnek, azaz gátolhatják a pajzsmirigy jódfelvételét. Azonban fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy egyes tanulmányok szerint ez a hatás a mindennapi és nagy mennyiségű fogyasztás esetén érvényesül, továbbá ne feledkezzünk meg a bennük található jótékony vegyületekről, mint pl. a diindolil-metán (DIM) vagy a szulforofán ösztrogén anyagcserére gyakorolt jótékony hatása.
5. Béldiszbiózis
Ma már köztudott tény, hogy a mikrobiom az egészségünk szinte minden aspektusával kapcsolatban áll, így a pajzsmirigy egészségével is. A bélrendszer és a pajzsmirigy kapcsolata elég összetett és kölcsönösen hatással vannak egymás működésére. Az jótékony bélbaktériumok elősegítik a T4-T3 hormonok konverzióját, míg a bélflóra egyensúlyának zavara negatívan befolyásolhatja a pajzsmirigy anyagcseréjét. A bélrendszer állapota az immunrendszerre is kihat, így pl. az áteresztő bél szindróma szerepet játszhat a Hashimoto thyreoiditis kialakulásában. A pajzsmirigyhormonok védőhatással is rendelkeznek, így segíthetnek a bélgyulladás megelőzésében.
Érdemes kutatási terület a felszívódási zavarok, például fruktánintolerancia (NCWS?) és a pajzsmirigy működési zavarok kapcsolata, erről részletesen jövő hétfői előadásunkon beszélünk.
6. A HPA –(stressz)tengely érintettsége
Ahogy már korábbi bejegyzéseinkben többször is említettük a HPA-(stressz)tengely (hipotalamusz, agyalapimirigy, mellékvese) a szervezetet érő stresszre reagál, szabályozza a kortizol hormon felszabadulását. Krónikus stressz esetén ez folyamat sérül és a HPA-(stressz)tengely diszfunkciójához vezethet. A pajzsmirigy működése szorosan kötődik a HPA-(stressz)tengelyhez, így annak diszfunkciója esetén a pajzsmirigy működése is sérülhet.
7. Mikrotápanyag hiányok
A pajzsmirigynek speciális tápanyagokra van szüksége a megfelelő működéshez, ezek bármelyikének a hiánya alulműködéshez vezethet. A legfontosabb tápanyagok:
Egyedülálló kapcsolat figyelhető meg a jód, a szelén és a pajzsmirigy között. A megnövekedett jódbevitel szelénhiányos állapotban (!) ronthatja a pajzsmirigy immunrendszeri funkcióit Hashimoto thyreoiditis esetén. Azonban, ha a jódot a megfelelő szelén-ellátottság mellett pótoljuk, elmarad a negatív immunhatás.
Források:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11427693/https://www.niddk.nih.gov/…/endoc…/hashimotos-disease…https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1940071/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17956155/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20516204/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12192201/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12269922/https://chriskresser.com/most-common-hypothyroidism-causes/
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!