Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
MeNŐpauza Nap – Tedd menővé a változókort!
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
A PCOS és a bélflóra összefüggései
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin rendellenesség…
Egyszerűen elkészíthető, szezonális alapanyagokból készült, tápanyagokban gazdag étel
A változatosságra való ösztönzés a cél…
Mennyi idő múlva okoznak az elfogyasztott FODMAP-ok emésztőrendszeri panaszokat?
Éppen befejezted a reggelit, de 30 perc múlva már rohansz is a mosdóba…
Freyagena KIDS Mix fogyasztásának egy lehetséges módja
…akár házilag elkészítve…
A glikémiás indexnél sokkal átfogóbb és hatékonyabb megközelítés a GLIKÉMIÁS TERHELÉS (angolul glycemic load). A glikémiás terhelés alapja természetesen a glikémiás index, de a GLIKÉMIÁS TERHELÉS rendelkezik azzal a jelentős hozzáadott értékkel, hogy figyelembe veszi az elfogyasztott szénhidrátok mennyiségét is… azaz az előbb hiányolt adagocskák nagyságát. Mert nem mindegy, hogy miből mennyit teszünk a tányérunkra.
…100 grammos adagokra levetítve nagyon jól összehasonlítható a glikémiás index és a glikémiás terhelés. Adva ezzel egy sokkal jobb irányt azoknak, akik egészségesek szeretnének maradni, illetve nem beszélve azokról, akik anyagcsere vagy szív-és érrendszeri problémákkal küzdenek.
100 gramm ételnek könnyen meghatározható a szénhidrát tartalma. Ez is grammokban, mondjuk egy 100 grammos francia baguette 50 gramm szénhidrátot biztosan tartalmaz. Magyarul: glikémiás index X 100 grammnyi termék szénhidrát-tartalma / 100= GLIKÉMIÁS TERHELÉS. Ez az az irány, ami nagyobb segítséget nyújt a preventív egészségmegőrzés útvesztőiben… Már most megnyugtatok mindenkit, számolgatni nem kell majd… Viszont azt fontos tudnotok, hogy MINÉL MAGASABB EZ A SZÁM, ANNÁL AJÁNLATOSABB KERÜLNI az ilyen ételeket.
Az oka, hogy a glikémiás index fogalmával eddig nem töltöttünk időt az egyszerűen az, hogy nem is érdemes vele foglalkozni, ha létezik egy jobb megközelítés is…
Vegyük például a fent említett répa és a rozskenyér esetét, mint a cukorbetegség kapujában lévő személy esetében. Most puskázni fogok egy általam gyakran látogatott angol-nyelvű oldalról, amit nemsokára megosztok Veletek is… tehát 100 gramm (ami 2 méretesebb darab) nyers répa GLIKÉMIÁS TERHELÉSE = 3, azaz három. 100 gramm rozskenyér – ami 3 szeletnek felel meg, tehát kb. másfél szendvics – glikémiás terhelése viszont = 26 (!). Nagyon magas, pedig 100% rozsról beszélünk, azaz minden bizonnyal teljes kiőrlésű… nem mintha ez bármit is számítana.
Még egy példa: főtt barna rizs versus cékla. 100 grammok esetében 11 és 3 a GLIKÉMIÁS TERHELÉS. És ezennel befejezem a példálózgatást, nehogy beleunjatok a számokba. Inkább megyek és eszem egy kis céklát Ugyanis 10-ES GLIKÉMIÁS TERHELÉS FELETT NAGYON MEGFONTOLNÁM A HELYETEKBEN, HOGY MIT TESZTEK A TÁNYÉROTOKRA! EGYÉNI ANYAGCSERÉTŐL FÜGGETLENÜL…
Jó szórakozást és hasznos tanulást az oldalon!
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!