A B9-vitamin, más néven folát

A B9-vitamin, más néven folát
2019.09.01.
A B9-vitamin, más néven folát (vagy külön előállítva pl. bizonyos étrendkiegészítőkben: folsav), egy vízben oldódó vitamin, amely elengedhetetlen a megfelelő anyagcsere-folyamatokhoz (pl. enzimek alapvető alkotóeleme), az egészséges vérképhez és a DNS-szintézishez is, de ugyanakkor a kardiovaszkuláris betegségekben is fontos szerepet játszik.

A MTHFR az egyik legismertebb és legfontosabb enzim, amely a megfelelő B9-vitaminszintet biztosítja. Számos tanulmány igazolta, hogy mutáció is előfordulhat az enzimet meghatározó génen belül, amely jelentősen befolyásolja a B9-vitamin (folát) szintet (MTHFR-mutáció). Az MTHFR-enzim érzékeny, ezért kevésbé aktív azokban az emberekben, akik e gén „kedvezőtlen” változatát hordozzák, alacsonyabb B9-vitaminszintet eredményezve náluk. Felfedezték, hogy az MTHFR-gén minden kedvezőtlen másolata jelentősen csökkenti a B9-vitaminszintet, ezért, ha egy vagy több kedvezőtlen génpéldányt hordozunk, egészségünk optimális szinten való tartása érdekében javasolt egy megfelelő, folátban gazdag étrend felállítása (ezen esetekben ráadásul a legtöbb szintetikus folsav-forma nagyon rosszul hasznosul, az általános B-vitaminkészítmények kerülendőek!).

Az MTHFR-gén egy kedvező és egy kedvezőtlen példányát hordozva az enzim aktivitása akár 40 százalékkal alacsonyabb lehet, ami alacsonyabb B9-vitaminszintet határoz meg.

Tehát, ha ilyen genetikai prediszpozicióval valaki „sima” folsavat szed pl. várandósság alatt, akkor annak min. a fele nem tud hasznosulni. Körülbelül az emberek 43 százalékának van hasonló genetikai felépítése. Hazai és uniós genetikai laborpartnereink információ szerint ez az arány idehaza 40-60% közé tehető, valószínűleg inkább 50% fölé.

Egészséges étrend és kifejezetten gyermekvállalási célok fényében nem ártana erre szigorúbban figyelmet fordítani, ugye?

A friss ételekben lévő folát mindenkinek (!) előnyös, a vitaminkészítményekben lévő különféle alapanyagok esetében viszont már nagyon nem ez a helyzet…


Források:

  • Crider et al. (2011). MTHFR 677C->T genotype is associated with folate and homocysteine concentrations in a large, population-based, double-blind trial of folic acid supplementation. Am J Clin Nutr. 93(6):1365-1372.
  • Qin et al. (2012). Effect of folic acid intervention on the change of serum folate level in hypertensive Chinese adults: do methylenetetrahydrofolate reductase and methionine synthase gene polymorphisms affect therapeutic responses? Pharmacogenet Genomics. 22(6):421-428
  • Solis et al. (2008) Folate Intake at RDA Levels Is Inadequate for Mexican American Men with the Methylenetetrahydrofolate Reductase 677TT Genotype. J Nutr.138 :67-72
  • Tanaka et al. (2009). Genome-wide association study of vitamin B6, vitamin B12, folate, and homocysteine blood concentrations. Am J Hum Genet 84(4): 477-482
  • Thuesen et al. (2010). Lifestyle and genetic determinants of folate and vitamin B12 levels in a general adult population. Br J Nutr 103(8): 1195-1204

https://www.facebook.com/TaplalkozasBeallitas/posts/2562810953769653

Ajánlott termékek:
https://nutribalance.hu/termek/life-extension-optimized-folate-100-vegetarian-tablets/
https://nutribalance.hu/termek/bioactive-complete-b-complex-60-vegetarian-capsules/
https://nutribalance.hu/termek/yiya-b-vitamin-komplex/
https://nutribalance.hu/termek/now-co-enzyme-b-complex-60-veg-capsules/

Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!