Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
MeNŐpauza Nap – Tedd menővé a változókort!
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
A PCOS és a bélflóra összefüggései
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin rendellenesség…
Egyszerűen elkészíthető, szezonális alapanyagokból készült, tápanyagokban gazdag étel
A változatosságra való ösztönzés a cél…
Mennyi idő múlva okoznak az elfogyasztott FODMAP-ok emésztőrendszeri panaszokat?
Éppen befejezted a reggelit, de 30 perc múlva már rohansz is a mosdóba…
Freyagena KIDS Mix fogyasztásának egy lehetséges módja
…akár házilag elkészítve…
Bizonyos emésztési panaszok, alacsony FODMAP-étrend: Főzés hagymával (gumós részek) és fokhagymával – mítoszok és tények
Ha gyakran tapasztalsz egyértelmű gyomor- és bélpanaszokat hagymafogyasztáskor, nos az valószínűleg nem véletlen. A GERD (reflux) és az IBS egyik oka, a fruktánintolerancia lehet a háttérében – más megközelítésben NCGS, azaz nem cöliákiás „gluténérzékenység” vagy inkább nem cöliákiás búzaérzékenység.
Nem tudod, hogy használhatsz-e hagymát és fokhagymát főzéshez az alacsony FODMAP-diéta során? Esetleg gondoltál már arra, hogy a főzéshez nagy darabokban hozzáadott hagymát és fokhagymát az étel elfogyasztása előtt eltávolítod, de nem vagy biztos benne, hogy ez valóban működik? Ez a bejegyzés segít tisztázni néhány kérdésedet.
A hagyma és a fokhagyma egyaránt tartalmaz fruktánokat (oligoszacharidokat: FOS), ezért az alacsony FODMAP-diéta első szakasza során ki kell zárni őket az étrendből. Van azonban néhány trükk, amivel megőrizhetjük az ízüket a főzéshez.
A hagyma és a fokhagyma fruktántartalma vízben oldódik! Ez azt jelenti, hogy ha hagymát vagy fokhagymát teszünk egy levesbe, a fruktántartalom egy része kioldódik a vízbe. Ezért az a stratégia, hogy egy egész hagymát vagy fokhagyma gerezdet teszünk a levesbe, majd a leves elfogyasztása előtt kivesszük ezeket a darabokat, NEM fog működni, mivel a fruktántartalom már kioldódott a vízbe.
Olaj alapú ételekben azonban a fruktánok nem fognak kioldódni, mivel a fruktánok nem oldódnak olajban/zsírban. Ezért, ha valami olaj/zsír alapú ételt készítünk, például egy stir-fry („rázva pirítás”) ételt, akkor egy nagy darab hagymát vagy egy egész fokhagymagerezdet is hozzáadhatunk, és egyszerűen kivesszük a darabokat, mielőtt hozzáadnánk a többi hozzávalót. Így anélkül kapja meg az ízt, hogy a fruktántartalom beoldódna az ételbe.
A másik alternatíva, amely ugyancsak nagyon jól működik, hogy egy kis ízt adjunk az ételeknek, az újhagyma vagy metélőhagyma zöld részeinek használata a hagymagumók helyettesítésére. Ha ezeket az alternatívákat használjuk, ne felejtsük el, hogy nem kell olyan sokáig párolni, mint a hagyományos hagymát, vagy érdemes inkább a főzési folyamat későbbi szakaszában hozzáadni a maximális ízhatás kedvéért.
Fokhagymás íz eléréséhez készíthetünk még fokhagymás olívaolajat, amelyet a szokásos olaj helyett használhatunk a főzésnél. Az indiai Asafoetida fűszerpor szintén használható fűszerként a hagyma ízének pótlására. Egyéb alacsony FODMAP-értékű ízesítők közé tartozik a gyömbér, a különféle zöldfűszerek, valamint a citrom és a lime leve.
Idehaza elsők között vezettük be a fruktánintolerancia szakszerű kivizsgálását:
Hidrogén-kilégzési tesztek
Tóth Vivien szakmai Kollégánk
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!