Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
MeNŐpauza Nap – Tedd menővé a változókort!
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
A PCOS és a bélflóra összefüggései
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin rendellenesség…
Egyszerűen elkészíthető, szezonális alapanyagokból készült, tápanyagokban gazdag étel
A változatosságra való ösztönzés a cél…
Mennyi idő múlva okoznak az elfogyasztott FODMAP-ok emésztőrendszeri panaszokat?
Éppen befejezted a reggelit, de 30 perc múlva már rohansz is a mosdóba…
Freyagena KIDS Mix fogyasztásának egy lehetséges módja
…akár házilag elkészítve…
Az időszakos böjt (időben korlátozott étkezés) egyes pozitív és negatív hatásai hölgyek esetében
Gyakran felmerül az a kérdés hölgy Ügyfeleink által, hogy érdemes-e kipróbálniuk az időszakos böjtöt (Intermittent fasting).Ez egy nagyon összetett és egyéni kérdés, ugyanis bizonyos esetekben remekül működhet, ugyanakkor vannak olyan esetek is, ahol inkább káros hatást fejthet ki (a hozzánk fordulók többségére inkább ez utóbbi igaz). Ahhoz, hogy eldönthessük, hogy mely esetekben lehet pozitív hatással az időszakos böjt fontos megértenünk, hogy mi történik általa – teljesség igénye nélkül.
A böjt során többek között elindul a szervezetünkben az úgynevezett autofágia, azaz sejtönemésztés folyamata, amely a sejteken belüli kórokozókat is képes elpusztítani, továbbá hozzájárulhat az oxidatív stressz és a gyulladásos folyamatok csökkentéséhez.Azokban az esetekben pedig, ahol nagyobb a súlyfelesleg, magasak a vércukor értékek és fennáll az úgynevezett metabolikus szindróma, az időszakos böjt segíthet a testsúly csökkentésében, és ez által az optimális vércukor és vérzsír szintek elérésében.
Azonban minden esetben tisztában kell lennünk az adott illető általános állapotával: van-e bármilyen krónikus fertőzése, fennáll-e kezelt hormonális zavar, vannak-e alvás problémái, esetleg a HPA, azaz a stressztengelye milyen mértékben érintett. Bizonyos esetekben, például krónikus fertőzés esetén (MSIDS), az emésztőrendszer pihentetése és az időszakos böjt a már említett autofágia folyamata által segíthet, (azonban itt fontos megemlíteni, hogy egyes kórokozók támogathatják az autofágia folyamatát saját növekedésük érdekében).Egy nyolc hétig tartó kutatásban termékeny korú és menopauzán átesett túlsúlyos hölgyeket vizsgáltak, akik 4-6 óráig terjedő táplálkozási ablakban étkeztek. A kutatásban a következő hormonok szintjeit vizsgálták minden résztvevőnél: dehidroepiandroszteron (DHEA), androsztendion, tesztoszteron, szexuál hormon kötő fehérje (SHBG). Ösztrogén és progeszteron szinteket viszont csak a menopauzán átesett hölgyeknél monitorozták (a termékenykorú hölgyek esetében a ciklussal járó szintváltozások miatt ezen hormonokat nem vették figyelembe).A kutatás eredményeként megfigyelték, hogy a tesztoszteron és az androsztendion szintje egyik esetben sem változott, a DHEA-szint a normál tartományon belül maradt, azonban csökkent (!) ebben a nyolc hétig tartó időszakban. A DHEA-szint csökkenése termékeny korú hölgyek esetében abból a szempontból aggasztó megfigyelés, hogy a DHEA-hormon pozitívan befolyásolja a petefészek funkciókat és a petesejtek minőségét (egyes orvosok ezen okból javasolnak babatervezési időszakban pácienseiknek akár DHEA-tartalmú hormonkészítményt is). (F1)
Nem ez az első és egyetlen kutatás, ami azt állapította meg, hogy az időszakos böjt azokban az esetekben, ahol a szervezet stresszszintje relatíve alacsony, pozitív hatást válthat ki. Ezzel szemben olyan esetekben, amikor a szervezet már alapból több stresszhatásnak (biológiai és/vagy szocio-pszichológiai értelemben) van kitéve, mint például: alvásproblémák, meglévő autoimmun egészségügyi kihívások, hormonális egyensúlytalanságok vagy krónikus fáradtság, az időszakos böjt csak egy újabb stresszfaktor a szervezet számára. Azon hölgyek számára, akik gyermeket szeretnének vállalni, hormonális egyensúlytalansággal és/vagy inzulinrezisztenciával küzdenek (alacsony testzsírszázalék mellett!), illetve a HPA-(stressz)tengelyük is érintett, akkor egyéni szempontokat figyelembe véve nem tanácsos átmenetileg az időszakos böjtöt alkalmazni; az esetükben sokkal inkább egy kiegyensúlyozott, makro- és mikrotápanyagokban gazdag étrend követése az optimális megoldás.
Számos előnye mellett tehát, NE kezdj még időszakos böjtbe, ha az alábbiak közül valamelyik igaz Rád (teljesség igénye nélkül):
Kassai-Kaddoura Dina Kolléganőnk
Források:F1: PMID: 3620327: Effect of time-restricted eating on sex hormone levels in premenopausal and postmenopausal females
További források:PMC5411330: Impact of intermittent fasting on health and disease processeshttps://chriskresser.com/intermittent-fasting-the-science-behind-the-trend/
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!