Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
MeNŐpauza Nap – Tedd menővé a változókort!
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
A PCOS és a bélflóra összefüggései
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin rendellenesség…
Egyszerűen elkészíthető, szezonális alapanyagokból készült, tápanyagokban gazdag étel
A változatosságra való ösztönzés a cél…
Mennyi idő múlva okoznak az elfogyasztott FODMAP-ok emésztőrendszeri panaszokat?
Éppen befejezted a reggelit, de 30 perc múlva már rohansz is a mosdóba…
Freyagena KIDS Mix fogyasztásának egy lehetséges módja
…akár házilag elkészítve…
A stressz, a túlzásba vitt edzés és kalóriahiányos diéta hatása a női hormonokra
Jól ismert tény, hogy a különféle stresszhatások sok esetben felelősek a rendszertelen ciklusért (diszmenorrhea) vagy annak a teljes hiányáért (amenorrhea). A PCOS (Policisztás Ovárium Szindróma) a szakirodalmakban általában túlsúlyos nőket ír le, akik többnyire feldolgozott, kalóriadús élelmiszereket fogyasztanak és mozgásszegény életmódot folytatnak, ezáltal akár patológiás inzulinrezisztenciában szenvednek, ami negatívan befolyásolja a petefészkük működését (policisztás petefészkek).
Napjainkban azonban sok nő vékony szeretne lenni, ezért sokan esnek abba a hibába, hogy heti akár 5-6 alkalommal 1,5-2 órás intenzív (pl. Crossfit) edzéseken vesznek részt, túl alacsony kalória- és szénhidrátbevitel mellett, adott esetben tápanyaghiányosan is (vashiány, magnéziumhiány, stb).
Ezekben az esetekben az érintett hölgyek ugyancsak gyakran szenvednek PCOS-szerű tünetektől (hajhullás, bőrproblémák, rendszertelen ciklus, vízvisszatartás stb.) annak ellenére, hogy nem feltétlenül vannak jelen ciszták a petefészkükben vagy rendelkeznek túlsúllyal.
Ennek oka, hogy ilyenkor a nőgyógyászati panaszokat a felfokozott életmód, a túlzottan erős edzések és az egyes makro- és mikrotápanyag-hiányok által a szerveztre gyakorolt erős stresszhatások okozhatják, ugyanis a mellékvesékben termelt androgén hormonok szintje megemelkedik.
Esetükben a HPA, azaz a stressztengely érintett, ami részben felelős a túlzott androgén termelésért is.
Alapvetően normális, hogy a női szervezetben is bizonyos mértékben jelen vannak az androgén hormonok, hiszen a túl alacsony tesztoszteronnak is vannak negatív hatásai, mint a csontritkulás, hangulatingadozás, krónikus fáradtság, hízás vagy az alacsony libidó. Azonban a PCOS tünetei, ezen hormonok emelkedésének hatására erősödnek. Egyes nők esetében a menstruációs ciklus zavara és a termékenységi problémák állnak fenn, míg más esetekben rendszeres ciklus mellett jelentkeznek a fizikai tünetek, mint az elhízás, a fokozott szőrösödés vagy a bőrproblémák.
A két fő androgén hormon, ami a tüneteket okozhatja a tesztoszteron és az androsztendion, továbbá egyéb androgének, mint a dehidrotesztoszteron (DHT), dehidroepiandoszteron (DHEA) és a dehidroepiandoszteron szulfát (DHEA-S).
A stresszre adott válaszként a hipotalamusz serkenti az agyalapimirigyet az ACTH hormon kiválasztására. Az ACTH hormon serkenti a mellékveséket a kortizol, az adrenalin és noradrenalin, és továbbá a DHEA, DHEA-S és androsztendion termelésére.
Az ACTH hormonnak napi ritmusa van, ami azt jelenti, hogy reggel magasabb, míg este alacsonyabb a szintje, azonban ez fizikai és érzelmi stressz hatására is kiugorhat. Ez aktiválja a HPA-tengelyt, ami megemelheti a ACTH hormon szintjét, illetve a kortizolt is. Az ACTH felel a DHEA, DHEA-S és androsztendion termelődéséért, melyek fontos szerepet játszanak az agy védelmében a kortizol és egyéb stresszhormonok negatív hatásaival szemben, emellett azonban hasonló tüneteket okozhatnak, mint az andorgén homonok megemelkedett szintje PCOS esetén.
Kutatásokban megfigyelték, hogy a krónikus stressznek (pl. PTSD- poszttraumás stressz szindróma) kitett nők esetében már kisebb mértékű stressz is jelentősen nagyobb ACTH felszabadulást okoz, amihez eleinte kimagasló DHEA-szint társult.
Különösen vékony testalkatú nők esetében elmondható tehát – akik nem feltétlenül rendelkeznek policisztás petefészkekkel és tipikus inzulinrezisztenciával, de mégis a PCOS tünteitől szenvednek – hogy a krónikus stressz a legfőbb kiváltó oka az állapotuknak.
Hosszabb távon ennek a folyamatnak a végeredménye lehet többek között az alacsony AMH (anti-müllerian hormon)-szint és a korai petefészek-kimerülés is.
Források:PMID: 15531511: Stability of adrenocortical steroidogenesis over time in healthy women and women with polycystic ovary syndrome: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15531511/
Stress Induced Anovulation: https://booksite.elsevier.com/broch…/stress/PDFs/berga.pdf
An Increased Capacity for Adrenal DHEA Release is Associated with Decreased Avoidance and Negative Mood Symptoms in Women with PTSD: https://www.nature.com/articles/1300432
Androgen Excess: https://emedicine.medscape.com/article/273153-overview
Neuroprotective Effects of DHEA(S): https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.95.4.1852
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!