Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
MeNŐpauza Nap – Tedd menővé a változókort!
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
A PCOS és a bélflóra összefüggései
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin rendellenesség…
Egyszerűen elkészíthető, szezonális alapanyagokból készült, tápanyagokban gazdag étel
A változatosságra való ösztönzés a cél…
Mennyi idő múlva okoznak az elfogyasztott FODMAP-ok emésztőrendszeri panaszokat?
Éppen befejezted a reggelit, de 30 perc múlva már rohansz is a mosdóba…
Freyagena KIDS Mix fogyasztásának egy lehetséges módja
…akár házilag elkészítve…
Akár jódhiány, akár diagnosztizált autoimmun betegség (pl. Hashimoto thyreoiditis) okozza a pajzsmirigy-alulműködést, mindez azzal a hatással jár, hogy csökkenti a szervezet rendelkezésére álló pajzsmirigy-hormonok mennyiségét. A hagyományos orvosi megközelítés jellemzően abból áll, hogy a T4 hormont szintetikus formákban pótolják. Pofon egyszerűnek tűnik, nem igaz?
Az alkalmazott pajzsmirigy gyógyszerek kizárólag a vérben keringő pajzsmirigyhormon (általában csak a T4) szintjét emelik. Bármennyit is veszünk be a gyógyszerből (ha indokolt, ha nem), az nem állítja helyre a HPT-tengely működését, nem javul tőle a receptorok működőképessége és a T4 hormon T3-má alakulását sem segíti elő. Valamint nem hat az immunrendszer egyensúlyára és ezen belül a gyulladáscsökkentésre sem. Mindez azzal járhat, hogy megmaradnak a tünetek és a gyógyszeradagot is folyamatosan növelni kell. A probléma komplex megoldásának körültekintő módja tehát szabályozni az immunrendszert és csökkenteni a gyulladásokat. Tisztelet a kivételnek, azonban a pajzsmirigy rendellenességek hagyományos gyógyszerekkel való kezelése során ez nem így történik. Legtöbbször még csak a D-vitamin szintje sem kerül ellenőrzésre.
Egyáltalán NEM állítjuk (sőt!), hogy a pajzsmirigy gyógyszerekre ne lenne szükség (bizonyos esetekben viszont igenis lehetnek feleslegesek). Egy évtizedek óta fennálló Hashimoto thyreoiditis kezelésének már lényeges részét képezik, különösen amikor tartósan magas a TSH, illetve tartósan alacsony a T4 és T3 szintje. A pajzsmirigy gyógyszerek viszont nem foglalkoznak az autoimmun háttérrel (alattomos lisztérzékenység vagy NCGS, szelén- és cinkhiány) és a csendes gyulladásokkal (bélgyulladás- vagy ízületi gyulladásmarkerek), így önmagukban sok esetben nem kellően hatásosak (F). Ha a pajzsmirigy gyógyszer a hagyományos orvoslás standard gyógyírje, akkor sokszor az alternatív csodaszerek világában a jód a megfelelője. Fontosak is, azonban összetett immunológiai állapotok esetében, illetve az életkor előrehaladtával már nem ennyire egyértelmű és fekete-vagy-fehér a helyzet.
(Idehaza az összes pajzsmirigy célú hormonkezelés 99%-a T4-hormonokon alapszik.)
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!