Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
MeNŐpauza Nap – Tedd menővé a változókort!
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
A PCOS és a bélflóra összefüggései
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin rendellenesség…
Egyszerűen elkészíthető, szezonális alapanyagokból készült, tápanyagokban gazdag étel
A változatosságra való ösztönzés a cél…
Mennyi idő múlva okoznak az elfogyasztott FODMAP-ok emésztőrendszeri panaszokat?
Éppen befejezted a reggelit, de 30 perc múlva már rohansz is a mosdóba…
Freyagena KIDS Mix fogyasztásának egy lehetséges módja
…akár házilag elkészítve…
Ebben a vizsgálatban azt állapították meg, hogy pajzsmirigy alul – (és esetleg túl) működés menstruációs problémákkal küzdő nőknél gyakran fordul elő, illetve autoimmun pajzsmirigy gyulladás is igen gyakori meddőségi problémákkal küzdőnőknél. Ugyanakkor azt is megfigyelték, hogy autoimmun pajzsmirigy gyulladás során a mesterséges megtermékenyítés eredményességének esélye meglehetősen kicsi. Mindkét esetben a pajzsmirigy megfelelő kezelése (Táplálkozás-Beállítás: étrend és étrendkiegészítők, valamint célzott laborvizsgálatok és ultrahang) már önmagában javítja a tüneteket és megváltoztatja a mesterséges megtermékenyítés eredményességét is. Ezért különösen azokat a nőket, akiknek gyengébb, erősebb vagy elhúzódó menstruációjuk van, mindenképpen szükséges (lenne) ezirányban is vizsgálni. Diagnosztizált meddőség esetén is fontos gondolni az autoimmun pajzsmirigy probléma jelenlétére (vagy a pajzsmirigy jódhiányos alulműködésére például endometriózis kapcsán).
A jelen vizsgálat során megfigyelték, hogy számos tanulmány a szubklinikus pajzsmirigy alulműködés kezelésére koncentrál menstruációs problémákkal küzdő nőknél (azaz pl. kizárólag TSH-t vizsgálnak és állítanak be). Következtetésként azt vontuk le, hogy a pajzsmirigy funkciók többféle mechanizmus révén hatnak a termékenységre, különösen meddő pároknál, vagy akiknek családi anamnézise pozitív, ezért a pajzsmirigy funkciókat és az autoimmunitást (!) is ki kell vizsgálni.
Táplálkozás-Beállítás megjegyzés: amennyiben a Háziorvos a TSH-t már ellenőrizte (ami remek hír) és esetleg a Nőgyógyász nem gondolt a pajzsmirigy autoimmun folyamatainak kiszűrésére (hiszen nem is kompetenciája), akkor egyszerűen érdemes elmenni egy magánlaborba és kérni az ezirányú kivizsgálást, kedvezményes beutalóka tudunk biztosítani: https://taplalkozasbeallitas.hu/szolgaltatasok/vervetel/
Forrás: International Journal of Research in Medical Sciences Karaca N et al. Int J Res Med Sci. 2015 Jun;3(6):1299-1304
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!