A mediterrán étrendben található bizonyos tápanyagok lassíthatják az agy öregedését

A mediterrán étrendben található bizonyos tápanyagok lassíthatják az agy öregedését
2024.08.25.

A mediterrán étrendben található bizonyos tápanyagok lassíthatják az agy öregedését

A tudósok régóta tanulmányozzák az agyat azzal a céllal, hogy elősegíthessék a lassabb öregedését. Bár sokat tudunk az agy felgyorsult öregedésének kockázati tényezőiről, de keveset a kognitív hanyatlás megelőzésének módjairól.

Számos bizonyíték támasztja alá a táplálkozás jelentőségét. A Nebraska Egyetem – Lincoln Agy-, Biológiai és Viselkedési Központ és az Illinoisi Egyetem Urbana-Champaign-i npj Aging című folyóiratban megjelent új tanulmánya is felfedi, hogy bizonyos tápanyagok milyen kulcsfontosságú szerepet játszhatnak az agy egészséges öregedését.

Az Aron Barbey, az Agyi, Biológiai és Viselkedési Központ igazgatója által vezetett tudóscsapat Jisheng Wu-val, egy nebraskai doktorandusz hallgatóval és Christopher Zwillinggel, az UIUC kutatójával végezték el a multimodális vizsgálatot, amely egyesítette az az idegtudomány és a táplálkozástudomány legmodernebb innovációit – és egységes tápanyagprofilt azonosítottak azoknál a résztvevőknél, akik kognitív szempontból jobban teljesítettek.

A keresztmetszeti vizsgálatba 100 kognitívan egészséges, 65–75 éves résztvevőt vontak be. Ezek a résztvevők demográfiai információkat, testméreteket és fizikai aktivitást tartalmazó kérdőíveket töltöttek ki.

A tápanyag-biomarkerek elemzése céljából éhezési időszakot követően vérplazmát gyűjtöttek. A résztvevők kognitív értékeléseken és MRI-vizsgálatokon is átestek. A vizsgálatok kétféle agyöregedést tártak fel a résztvevők körében: felgyorsultat és a vártnál lassabbat. A lassabb agyi öregedéssel azonosított résztvevőknek más tápanyagprofiljuk volt.

A „jótékony tápanyag” vér biomarkerei a zsírsavak (vaccénsav, gondoinsav, alfa-linolénsav, elkozapentaénsav, eikozadiénsav és lignocerinsav) kombinációja voltak; antioxidánsok és karotinoidok, beleértve a cisz-luteint, transz-luteint és zeaxantint (az E-vitamin és a kolin két formája). Ez a profil összefüggésben áll a mediterrán étrendben található tápanyagokkal, amelyeket a kutatások korábban az agy egészséges öregedésével hoztak összefüggésbe.

Speciális tápanyag-biomarkereket, például zsírsavprofilokat vizsgáltunk, amelyekről a táplálkozástudományban ismert, hogy potenciális egészségügyi előnyökkel járnak. Ez összhangban van a területen végzett kiterjedt kutatásokkal, amelyek a mediterrán diéta pozitív egészségügyi hatásait demonstrálják, amely az ezekben a hasznos tápanyagokban gazdag élelmiszerekre helyezi a hangsúlyt.” – mondta Barbey, Mildred Francis Thompson pszichológia professzor.

A jelen tanulmány meghatározott tápanyag-biomarker-mintázatokat azonosít, amelyek ígéretesek, és kedvező összefüggéseket mutatnak a kognitív teljesítmény és az agy egészségének mérésével.

Tanulmányunk egyedülálló szempontja az átfogó megközelítésben rejlik, amely integrálja a táplálkozásra, a kognitív funkciókra és az agyi képalkotásra vonatkozó adatokat” – mondta Barbey. „Ez lehetővé teszi számunkra, hogy jobban megértsük e tényezők közötti kapcsolatot. Túllépünk a kognitív teljesítmény hagyományos neuropszichológiai tesztekkel történő mérésén.

Ehelyett egyidejűleg vizsgáljuk az agy szerkezetét, működését és anyagcseréjét, közvetlen kapcsolatot bizonyítva ezen agyi tulajdonságok és a kognitív képességek között. Továbbá megmutatjuk, hogy ezek az agyi tulajdonságok közvetlenül kapcsolódnak az étrendhez és a táplálkozáshoz, amint azt a tápanyagok biomarkereiben megfigyelt minták mutatják.

A kutatók folytatni fogják e tápanyagprofil feltárását, mivel az az agy egészséges öregedésével kapcsolatos. Barbey szerint a jövőben lehetséges, hogy az eredmények elősegítik az agy egészségét támogató terápiák és beavatkozások kidolgozását.

Forrás: https://medicalxpress.com/…/2024-05-nutrients-brain…

Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!