Alacsony FODMAP bélegészség online program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
MeNŐpauza Nap – Tedd menővé a változókort!
Carmenta program™ – Várandósság fórumest
E- és C-vitamin hatása a férfi meddőségre
Az E-vitamin és a C-vitamin antioxidánsok hatékonysága a férfi meddőségre nem egyértelmű…
Hogyan tesztelik az élelmiszerek FODMAP tartalmát?
A Monash Egyetem vezető szerepet tölt be az élelmiszerek FODMAP tartalmának elemzésében…
A PCOS és a bélflóra összefüggései
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin rendellenesség…
Egyszerűen elkészíthető, szezonális alapanyagokból készült, tápanyagokban gazdag étel
A változatosságra való ösztönzés a cél…
A szénhidrátbevitelt megelőző hús- és zöldségfogyasztás csökkentheti az étkezés utáni vércukor- és inzulinértékeket (nem cukorbetegeknél).
A szemlézett vizsgálat célja az volt, hogy körbejárja az étkezésnél történő szénhidrátbevitel időzítésének hatását étkezés utáni vércukor- és inzulinértékekre.A vizsgálatban 8 egészséges, 20 év körüli személy vett részt, családjukban nem szerepelt cukorbetegség. Egy éjszakai böjt után három külön tányéron rizst, zöldséget és húst tartalmazó próbaétkezést fogyasztottak el. A résztvevők három különböző napon fogyasztották el a három tányért különböző sorrendben; az ezt követő glükóz- és inzulinszint-változásokat mérték étkezést követően 6 alkalommal: 0, 30, 45, 60, 90 és 120 percnél.
Azok a résztvevők, akik a végén keményítőt – rizst – fogyasztottak, szignifikánsan alacsonyabb glükóz- és inzulinszint-emelkedést mutattak 30 perces fogyasztás után, mint azok, akik először fogyasztottak rizst az étkezés sorrendjében. A 120 perc alatti glükóz- és inzulingörbe értékei akkor voltak a legjobbak, amikor rizst fogyasztottak utoljára.
Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a keményítőforrások étkezés végén történő fogyasztása alacsonyabb étkezés utáni glükóz- és inzulinszinttel járhat.
Összefoglalva: a makrotápanyagok elfogyasztási sorrendje a tányérunkon hatással van az étkezés utáni glükóz- és inzulinszintre. A zöldségek és húsok után történő keményítőbevitel alacsonyabb glükóz- és inzulinértékeket eredményezhet.
Megjegyzés: Mindez arra vezethető vissza, hogy a szénhidrátok felszívódását lassítják a zsírok, fehérjék és élelmi rostok, így az üres gyomorra történő keményítőbevitel önmagában jelentősebb glikémiás választ eredményezhet. Továbbá mindig hangsúlyozzuk, hogy a szénhidrát-felszívódás lassításában sokat segítenek még az ecetes, savas ételek (különösen a fermentált zöldségek).
Forrás:Nishino, K., Sakurai, M., Takeshita, Y., & Takamura, T (2018). Consuming Carbohydrates after Meat or Vegetables Lowers Postprandial Excursions of Glucose and Insulin inNondiabetic Subjects. Journal of Nutritional Science and Vitaminology, 64(5), 316–320.
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Várandósságra felkészítés, gyermekvállalási célok támogatása a megfelelő táplálkozással!
Speciális étrendi és kapcsolódó étrendkiegészítési program, melyekkel a gyermekvállalási célok átfogóan és hatékonyan támogathatóak – adott esetben komplex kihívások esetében is, mint például PCO-S vagy immunológiai kérdések.
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.12.04. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!