Májtisztítás

Májtisztítás
2015.03.01.

A májtisztítás legtermészetesebb, legegyszerűbb és legősibb módja a következőképpen néz ki (melyre jóval kevesebb figyelmet kell fordítani, mint bármely kúrára):

Éjszaka 11 és 1 óra között a máj beleüríti a kiválasztott méreganyagokat az epehólyagba, mely egy teljesen természetes folyamat. Az epe az éjszaka folyamán besűrűsödik a hólyagban és csak arra vár, hogy a következő nap első (második) étkezésével kiürülhessen. Mindez viszont csak megfelelő mennyiségű és koleszterin-tartalmú (!) egészséges zsír jelenlétében történik meg. A méreganyagok így kiválasztódnak és majd távoznak a széklettel, miközben az egész test energiához és hormonképző elő-anyagokhoz jut.

Mennyire egyszerű és mennyire hatékony mindez, a TESTETEK ennyire OKOS … Például az olíva-, a lenmag-olaj nem megfelelő mindehhez! Az egészséges koleszterin-tartalmú zsírok legjobb képviselője a tojás, de működnek a zsíros-olajos halak, esetleg a jó minőségű sültkolbász, májasok vagy a nyers vaj is… de nem toast-kenyérrel meg sós pereccel. Ha viszont bevacsorázunk gyümölcscukorból, tejcukorból, vagy alkoholt fogyasztunk, illetve nem fekszünk le ebben időben, akkor a máj egyszerűen visszaküldi a méreganyagokat a véráramba…

Ez a májtisztítás, méregtelenítés fontos, hogy minden nap megtörténjen…. és így értelmetlenné válik a kúra jellegű keserűvizes, grapefruitos, almaecetes, meg ilyen-olyan gyógynövény-mixes „gyógykezelés“…

A fenti bejegyzés kapcsán mindenképp a reggeli-délelőtti-nap eleji tojás-fogyasztás a legjobb.
Azért a tojás, mert már 2-3 tojás megfelelő mértékű epehólyag-összehúzódást/epeürülést eredményez. Annál jobb, minél nyersebb a sárgája.  Nyers vajból pedig szükséges például legalább 5-10 dekagramm, ami azért nem kevés, és a piritóst nem ajánlott ilyenkor „bevetni”… Én évek óta teljesen nyersen eszem a tojások sárgáját, negativ tapasztalatom még nem volt…
Ha jól tudom, sima tojások esetében a kockázat bőven 1% alatti, hogy elkapsz egy salmonella-t mondjuk. Minél egészségesebb, minél „boldogabb” a tyúk, a kockázat annál alacsonyabb. Biotojások vagy kapirgálós tyúkok esetében nem éri a 0,2%-ot… azaz 500-ból 1, de valaki javitson ki, ha vannak pontosabb infói.

Éjjeli baglyoknak a mája visszaküldi a méreganyagokat a véráramba vagy egyszerűen megrekednek és felhalmozódnak a májban… és az éjjeli baglyoknak a mellékveséje sem szokott a legfényesebben „muzsikálni”…

Ha nincs már epehólyag, akkor ez a folyamat a fent leírtak szerint nem működik hatékonyan,
ugyanis folyamatosan elfolyik az epesav, kérdéses a májműködés is… innentől ez nagyon egyedi kérdés, de talán az a legfontosabb, hogy maximálisan kerüljünk minden olyan élelmiszert, ami a májat terheli, illetve hogy olyan egészséges zsírokat fogyasszunk, melyek epesavak nélkül is felszívódnak a vékonybélben: például extra szűz kókuszzsír. Vagy olyanokat, melyek közel emésztés nélkül képesek felszívódni: például nyers tojássárgája.


 

További bejegyzések májunk egészségét érintő témakörben: 

Nem alkoholos eredetű zsírmáj a policisztás petefészek szindrómában szenvedő nőknél

Nem alkoholos eredetű zsírmáj: szexuális diszfunkciók és meddőség férfiaknál

Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!