Alacsony FODMAP bélegészség online program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
A magnézium szerepe a vázizomzat egészségében
A magnézium létfontosságú elem az emberi szervezet különböző anyagcsere- és élettani funkciói számára…
Magas tesztoszteron szint nők esetén
A magas tesztoszteron szint és más androgén hormonok nők esetén számos kellemetlen tünetet és…
Lactobacillus rhamnosus: egy probiotikum számos előnnyel
A Lactobacillus rhamnosus (L. rhamnosus) egy bélbaktérium, amely étrend-kiegészítőként és…
Szeretnél fogyni? Talán csak a SIBO-d kell kezelni!
Ha a SIBO áll a súlygyarapodás és az anyagcsere-problémák hátterében, előfordulhat, hogy…
A rendszertelen alvási mintázatok és a cukorbetegség közötti összefüggés
Egy 84 421 fő bevonásával és 7 éves követéssel zajlott vizsgálat megállapította, hogy a legszabálytalanabb alvásidő-mintákkal rendelkező egyéneknél 34%-al magasabb volt a cukorbetegség kockázata a szabályosabb mintákkal rendelkező társaiknál.
A vizsgálat a brit Biobank résztvevőivel zajlott (átlag életkoruk 62 év volt, mely közül 57% volt nő és 50%-uk nem váltott műszakban dolgozott), akik 2013-2015 között rendelkeztek akcelerométerrel mért adatokkal és a mérés időpontjában nem voltak cukorbetegek. A kutatás 2022 májusáig zajlott és a résztvevőket átlagosan 7,5 éven keresztül követték, mely időszak alatt 2058 cukorbetegség fordult elő.
A szabálytalan alvás időtartama és a fokozott cukorbetegség-kockázat közötti összefüggés nyilvánvaló volt. Az összefüggés a hosszabb alvásidő esetén is erősebb volt. A szerzők szerint a hosszabb alvás időtartama „csökkentheti a napfényexpozíciót, ami viszont cirkadián zavarokat okozhat”, ezzel szintén növelve a cukorbetegség előfordulását. Így hangsúlyozták, az ajánlott 7-9 óra éjszakai alvás be-és folyamatos megtartásának fontosságát is.
A kutatás megállapította, hogy a rendszeres és szabályos alvási rutin bizonyult a legjobbnak a cukorbetegség megelőzésében. „A cirkadián ritmus változásai köztudottan befolyásolják többek között a hangulatszabályozást, az emésztőrendszeri működést és az éberséget.” „A rendszeres alvási rutin betartása segít javítani a cirkadián ritmusunkat és jobban szabályozni számos folyamatot, beleértve az anyagcserét és az étvágyat szabályozó hormonokat”.
A vizsgálat azt is megállapította, hogy a tartósan szuboptimális alvásidővel (< 7 vagy > 9 óra éjszakai alvás átlagosan 5 év alatt) rendelkező felnőtteknél nagyobb valószínűséggel alakult ki cukorbetegség. A legerősebb összefüggést az alvás időtartamának szélsőséges változásairól és nagyobb változékonyságáról beszámoló résztvevők körében találták.
Forrás: https://diabetesjournals.org/…/Association-Between…
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!