Alacsony FODMAP bélegészség online program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
Szeretnél fogyni? Talán csak a SIBO-d kell kezelni!
Ha a SIBO áll a súlygyarapodás és az anyagcsere-problémák hátterében, előfordulhat, hogy…
A bél és az anyagcsere kapcsolata
A bélrendszert gyakran „második agynak” nevezik…
Egy egészséges étel ötlet
Sütőben sült lazac, sült paszternák hasábok, brokkoli csíra és…
Freyagena Áfonya Lactocran™
A húgyutak és a belek egyensúlyának támogatása, szimbiotikus hatással…
A bélrendszert gyakran „második agynak” nevezik, ideghálózata és számos testi funkcióra való befolyása miatt, beleértve az anyagcserét is. Az egészséges bélrendszer támogatja az emésztést, a tápanyagok felszívódását, a hormonok egyensúlyát és az optimális anyagcserét. Ha a bélrendszer kiegyensúlyozatlan – például a SIBO esetében –, ez számos anyagcsere-problémát válthat ki.
1. SIBO és az anyagcsere lassulása
A SIBO hozzájárul a krónikus, alacsony fokú gyulladáshoz a szervezetben. Ez a gyulladás lelassíthatja az anyagcserét, ami csökkenti a kalóriaégetés és az energia megfelelő tárolásának képességét. A vékonybélben elszaporodó baktériumok a szénhidrátokat gázokká erjesztik, és olyan tüneteket okoznak, mint a puffadás és a gázképződés. Ugyanakkor jelzi a szervezetnek, hogy több energiát tároljon zsírként, ami hozzájárul a súlygyarapodáshoz.
A SIBO által kiváltott gyulladás az inzulinérzékenységet is befolyásolhatja. Ha gyulladás van jelen, az megzavarja a szervezet azon képességét, hogy hatékonyan használja fel az inzulint, és inzulinrezisztenciát okoz. Az inzulinrezisztencia megnehezíti a sejtek glükóz felszívódását, ami megemelkedett vércukorszinthez vezet. A szervezet úgy reagál erre az egyensúlyhiányra, hogy a felesleges glükózt zsírként tárolja, különösen a has környékén, ami hozzájárul a súlygyarapodáshoz. Összességében tehát ez is lehet az oka annak, hogy miért nem fogysz!
2. A bélhormonok és az étvágy szabályozása
A bélben számos hormon termelődik, amelyek szabályozzák az étvágyat, köztük a ghrelin és a leptin. A ghrelin „éhséghormon” néven ismert, mert jelzi az agynak, hogy mikor kell enni, míg a leptin a jóllakottságot jelzi, és jelzi az agynak, ha már nem kell többet enni. A SIBO megzavarhatja e hormonok termelését és szabályozását, ami az éhség- és jóllakottság ingereinek egyensúly hiányához vezethet. Ha azon kapod magad, hogy éjfélkor a konyhaszekrénynél állsz, és valami édeset vagy sósat keresel, a SIBO is lehet az ok!
3. Tápanyag-felszívódási zavar és mitokondriális diszfunkció
A SIBO a tápanyagok felszívódását is ronthatja, ami azt jelenti, hogy anélkül, hogy tudnád, hiányod lehet az alapvető vitaminokból és ásványi anyagokból. Ez problémát jelent az anyagcserében, mivel a szervezet olyan tápanyagokra is támaszkodik, mint a B-vitaminok, a magnézium és a CoQ10 a mitokondriális működés támogatásához. A mitokondriumok sejtjeink erőművei, felelősek a tápanyagok energiává alakításáért.
4. Inzulinrezisztencia és SIBO
Az egyik legjellemzőbb módja annak, hogy a SIBO hozzájárul a súlygyarapodáshoz, az inzulinrezisztenciában betöltött szerepe. Az inzulin egy hormon, amely segít szabályozni a vércukorszintet azáltal, hogy lehetővé teszi a sejtek glükóz felszívódását energiatermelés céljából. Amikor azonban a szervezet ellenállóvá válik az inzulinnal szemben, a glükóz a véráramban marad, ami magas vércukorszinthez vezet.
Forrás: https://join.sibosos.com/deliveries/_b5q6B6zBaHQq4dA
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!