Alacsony FODMAP bélegészség online program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
Gyömbéres-kurkumás karfiolkrémleves
A csípős hideg időben nagyon jól esik egy forró leves…
Hogyan együnk jót bárhányévesen?
Hogy közben a testünk és a szemünk is örül…
Álmaim(d) vegyes salátája
Fehérjeforrásként én legfőképpen szárnyast/főtt tojást javasolnék hozzá…
A rendszertelen alvási mintázatok és a cukorbetegség közötti összefüggés
Egy 84 421 fő bevonásával és 7 éves követéssel zajlott vizsgálat megállapította, hogy…
Omega-3 bevitel és a szülés utáni (postpartum) depresszió!
A szülés utáni depresszió számos tekintetben rejtélyesnek tűnhet, sokféle feltevés olvasható tudományos körökben is. Azonban az omega-3 hiány a legegyértelműbb táplálkozástudománnyal összefüggő tényező e tekintetben.
Dr. Hibbeln már 2002-es vizsgálatában idézi: „több kutatás kimutatta, hogy a terhesség alatt az anya Omega-3 (konkrétan DHA) szintje felére esik le, és még a szülés utáni 26. hétre sem áll vissza az eredeti szintre. Logikus tehát, hogy a szülés utáni depresszió sokkal gyakoribb kell legyen azon országokban, ahol alacsony a halfogyasztás, hiszen itt az anyák eleve kevésbé vannak „feltöltve” omega-3-al.„
És így is van!
Ennek megfelelően a Dél-Afrikai Köztársaságban vagy például Brazíliában, ahol az egy főre jutó halfogyasztás kb. 5 kg, a szülés utáni depresszió előfordulási gyakorisága 24% fölött van, míg Japánban vagy Szingapúrban igen alacsony (2% és 0.5%). Ugyanez az összefüggés jött ki akkor is, amikor az anyatej DHA tartalmát vizsgálták: Dél-Afrikai Köztársaságbeli anyáknál a tej 0.1 súlyszázaléka volt DHA, míg Japán anyák tejében több mint 0.8 súlyszázalékban volt DHA található.
A szülés utáni depresszió előfordulásában mutatkozó akár ötvenszeres különbséget táplálkozástudományi szempontból tehát legjobban az omega-3 fogyasztás magyarázza!
A fenti eredményeket 2020-ban japán kutatók is alátámasztották (Forrás 2.).
És akkor még nem beszéltünk az étrendi omega-3 fogyasztással szervesen összefüggő jód– és szelénbevitelről, illetve a lecitinfogyasztás (foszfolipidek, pl. tojássárgája) idegrendszeri szerepéről a várandósság és szoptatás során – a teljesség igénye nélkül.
Már hónapokkal a fogantatás előtt fogyasszunk heti min. 3x édesvízi és tengeri halakat. Ha alacsonyabb a halfogyasztásunk, koncentráljuk a zsírosabb változatokra, pl. tőkehal és mája, pisztráng, lazac.
Forrás 1:
Seafood consumption, the DHA content of mothers’ milk and prevalence rates of postpartum depression: a cross-national, ecological analysisJoseph R. Hibbelnhttps://www.sciencedirect.com/…/pii/S0165032701003743…
Forrás 2:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7610183/
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!