Miért vagyunk bizonyos esetekben szigorúak és kérjük határozottan…

Miért vagyunk bizonyos esetekben szigorúak és kérjük határozottan…
2015.02.19.
… azt, hogy ne használjatok/fogyasszatok magas omega-6 zsírsav-tartalmú növényi olajokat kifejezetten sütéshez-főzéshez! És ez alkalommal nem a transzzsírok kérdéseit fogjuk újra feszegetni, azt már megtettem számos bejegyzésben, melyeket megtaláltok az oldalon is.

A fent említett többszörösen telítetlen zsírsavakat (omega-6) tartalmazó növényi olajok, mint például a legtöbb közismert növényi olajok: kukorica, szója, repce, napraforgó, földimogyoró, len, mandula, tökmag, dió, stb. teljesen alkalmatlanok (és egyben legrosszabb alternatívák) sütéshez-főzéshez (azaz hőhatásnak kitenni őket TILOS! Sajnos hidegen sem az egészségmegőrzés fő képviselői…). Ezen „omega-6 olajok” nagyon erősen fogékonyak/érzékenyek a hő okozta károsodásokra (sőt, a napfényt sem tolerálják jól!)… ennek egyik oka a bennük található kettős kötések jelenléte.

A transzzsírsav probléma mellett tehát MIÉRT NEM AJÁNLJUK EZEKET?

Ok # 1: Egyes (általam nagyra becsült) szakértők szerint a sütés során keletkező transzzsírok kérdése ebben az esetben másodlagos. Valóban létrejönnek transzzsír-savak (és ezek önmagukban is komoly kockázatokat hordoznak), de ezek (és itt nem a margarinról beszélünk) nem okoznak olyan óriási egészségügyi gondokat, mint ezen olajok oxidációja során létrejövő, tulajdonképpen mérgező vegyi anyagok…
Sütés ugyanis erősen oxidálja ezeket az olajokat. Ez okozza a keresztkötések kialakulását, a kettős kötések megváltozását, széttörését, átalakulását stb… Egyszerűen fogalmazva az olaj „széttörik” és olyan lesz, mintha egy üveggömböt nem egészben/épségben, hanem szilánkjaira törve, egy marékban nyelünk le… nem hangzik jól, ugye?!

Ok # 2: Az étrendünk amúgy is bővelkedik omega-6 zsírokban (például a sertészsír is nagyon gazdag bennük)… viszont hazai viszonyok között nagyon kevés Omega-3 zsírt (halak, puhatestűek, vadhús, velő, omega-3as tojás, algák stb.) fogyasztunk, és mindez már önmagában az omega-6 és omega-3 zsírok kényes egyensúlyának megbomlásához vezet. És például egy autoimmun-betegnél ezt az arányt nem szabad tovább borogatni…

…még klinikailag nem bizonyítottuk (bár hamarosan ez is meg fog történni, de tapasztalataink alátámasztják), hogy a HASHIMOTO nevű, autoimmun hátterű pajzsmirigy működési zavarral küzdő „Gyógyulni vágyók” nagy része komolyan omega-6 érzékeny… hamarosan írok erről külön bejegyzésben, ha szeretnétek!?

Sütéshez/főzéshez tehát kizárólag olyan zsírokat/olajokat használjunk, amik elég „stabilak” ahhoz, hogy ellenálljanak a hő okozta sérüléseknek (és az üveggolyó ne törjön szét), mert ezek segítenek az autoimmun-folyamatok rendezésében, elősegítik a szív egészségét, normalizáljak a koleszterin-szintet, csökkentik a gyulladásokat és támogatják még a fogyást is…


Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!