A „JÓ” növényi olajok

A „JÓ” növényi olajok
2015.03.01.
Természetesen NEM sütéshez vagy főzéshez: a kókuszzsír, a kakaóvaj és a pálmamag-olaj (ezek telített zsírban gazdagok) ez alkalommal is képezzenek tehát kivételt a felsorolásból.

Tehát, ha egyszerűek és rövidek szeretnénk maradni, akkor azok a növényi olajok tekinthetőek olaj formájában megfelelőnek, amiknek az Omega-9, azaz az egyszeresen telítetlen zsírsav-tartalma a legmagasabb (de kiemelkedően).
Az extra szűz olívaolaj például pont ilyen. Kiváló példa. Nyilván lehetne pontosítani, hogy olajsav (18:1 n−9) és a többi kémiai részlet. Most nem fogunk ilyen biokémiai levezetésekbe bocsátkozni…

Benneteket azonban az fog érdekelni, hogy az olíván kívül mely olajok felelnek még meg ezeknek a kritériumoknak, ugye?! Kiváló minőségű olívaolajat se könnyű beszerezni, de…

Tehát akkor még néhány példa:
  • makadámdió-olaj,
  • avokádó-olaj,
  • egy nagyon speciális napraforgó-olaj (pontosan: magas olajsav-tartalmú)
  • pálmaolaj (nem ugyanaz, mint a pálmamag-olaj!)
Mi a helyzet a többi növényi olajjal?
  • Szőlőmag-olaj? El kell felejteni! Bőrre kenni talán még jó lehet, de enni nem jó. 
  • Búzacsíra-olaj? Nem jó!
  • Lenmag-olaj? Szerintem egyértelműen nem tökéletes, férfiaknak pedig nem is ajánlott! Hölgyeknek talán nem annyira rossz.
  • Szójaolaj? Felejtsd el!
  • Sáfrányolaj? Kerüld el a legmesszebb…
  • Dióolaj? Sajnos nem! Edd a diót egészben!
  • Tökmag-olaj? Az íze finom, én is kedvelem, de nem tekinthető annyira egészségesnek olaj formájában, mint sokan gondolják.
  • Földimogyoró-olaj? Hagyd a polcon, nincs rá szükséged!

Az emberi szervezetben az esszenciális, azaz létfontosságú zsírsavak aránya (inkább egyensúlya) és konkrét kilokalória szerinti összbevitele is HIHETETLENÜL FONTOS: Omega-3 — Omega-6 arányokról és mennyiségekről beszélünk! Ezt az egyensúlyt olyannyira nem ildomos borogatni, mint a női szervezetben az ösztrogének-progeszteron egyensúlyát vagy a férfi szervezetben a DHEA-Tesztoszteron ösvényt… sorolhatnánk: Nátrium-Kálium, Szerotonin-Dopamin, stb. Az általam „jónak”, „biztonságosnak” titulált NÖVÉNYI OLAJOKBAN az Omega-9 zsírsavak dominálnak, ezek ugyan nem létfontosságúak, de a fenti egyensúlyt legalább nem borogatják és még energiaforrásul is szolgálnak. Nyilvánvalóan túl a telített zsírokon.

Napjainkban elegendő Omega-3-at az étrenden keresztül bevinni nem egyszerű! De nem is ez a legfőbb baj… hanem az, hogy az Omega-6 dől viszont mindenhonnan: gabonával tömött állatok húsa, rosszul táplált tyúkok tojása, magvak, diófélék stb… és persze az ezekből (kétes eszközökkel) „kiszedett” növényi zsiradékok. Ezekből a zsírsavakból pillanatok alatt túllövöd magad, miközben nincsenek ott a sokkal-sokkal fontosabb telített zsírok, Omega-9 források és adott esetben a megfelelő Omega-3-ak. És ez engem zavar…

A szőlőmag-olaj Omega-6 tartalma BRUTÁLIS! Minek az Neked?!
A lenmag-olaj tartalmaz ugyan Omega-3 zsírokat, de ezek növényi eredetűek és az a fránya emberi test (főleg a makacs férfiaké) az állati eredetű Omega-3 forrásokat preferálja (ezt is egyedi mennyiségben, ki többet, ki kevesebbet). És emögött kőkemény evolúciós hatások húzódnak meg. Az evolúció pedig nem olvassa a magukat „alternatív gyógyítónak” hívókat… a lenmag helyes felhasználása, hogy egye meg a tyúkunk, mi pedig aztán együk meg ezt a tojást… Kendermag és olaja ugyanez! Tyúk-tojás-konverzió…

Persze, én is szeretem a tökmag-olajat, kulináris élmény egy hidegen sajtolt, sűrű tökmag-olaj egy krémlevesben. De ettől még (sőt épp emiatt) minden nap egyáltalán nem is fogyasztom…. Mert máshol is borul ez az egyensúly, nálam is. Ha minden héten eszel szabadon tartott, kendermaggal etetett tyúktojást, heti párszor szívsz egy kis füvön nevelt borjúvelőt (legjobb az agyvelő) vagy rendszeresen fogyasztasz lazacot, akkor talán eltekinthetünk az Omega-6 kérdéseitől…

Mákolaj? Utána kellett nézzek: túl sok omega-6! Túl sok! Az E-vitamintartalmát és egyéb, esetleges pozitív tulajdonságát nem vitatom… ÉS NEM VITATOM MÁS OLAJOK KIS DÓZISÚ, TERÁPIÁS CÉLÚ ALKALMAZÁSÁT SEM (borágó-olaj)… de sose feledjük: egészen az elmúlt pár évtizedig az emberiségnek nem voltak eszközei a növényi olajok ilyen mértékű kinyerésére. Tehát a salátádra maradjon az olívaolaj vagy délutáni nassként egy kevés makadámdió…

Az omega-3 — Omega-6 zsírok arányai és étrendi mennyiségei (PUFA, azaz többszörösen telítetlen zsírsavak) a mai világunk egyik legnagyobb kihívása a táplálkozás oldaláról. Ne dőlj be a mellébeszéléseknek.

MEGJEGYZÉS: mindezen állításaimat laborvizsgálatokkal is alá tudjuk támasztani, például egy zsírsav-profil felméréssel. Mert még az is lehet, hogy túl sok halolajat pótolsz feleslegesen…

Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!