Alacsony FODMAP bélegészség online program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
Gyömbéres-kurkumás karfiolkrémleves
A csípős hideg időben nagyon jól esik egy forró leves…
Hogyan együnk jót bárhányévesen?
Hogy közben a testünk és a szemünk is örül…
Álmaim(d) vegyes salátája
Fehérjeforrásként én legfőképpen szárnyast/főtt tojást javasolnék hozzá…
A rendszertelen alvási mintázatok és a cukorbetegség közötti összefüggés
Egy 84 421 fő bevonásával és 7 éves követéssel zajlott vizsgálat megállapította, hogy…
Egy friss tanulmányban a kivi, az útifűmag-héj és az aszalt szilva hatékonyságát hasonlították össze krónikus székrekedéssel diagnosztizált betegeknél.
Miről szól a tanulmány?
A tanulmányban olyan felnőtt résztvevők vettek részt, akiknél székrekedéses IBS-t (IBS-C) vagy funkcionális székrekedést diagnosztizáltak. A betegeket a tanulmány első két hetében szűrővizsgálatoknak vetették alá, hogy megállapítsák az alkalmasságukat a programhoz, majd véletlenszerű besorolást kaptak a következő kezelési formák valamelyikének fogyasztására naponta, négy héten keresztül:
Mindegyik kezelési típus napi kb. 6 gramm élelmi rostot biztosított.
A résztvevőket további két hétig megfigyelték a 4 hetes kezelést követően is. Az összesen 8 hetes vizsgálat során arra kérték őket, hogy rögzítsék az emésztőrendszeri tüneteiket egy online tünetértékelő eszköz segítségével. A kezelési időszak után is megkérdezték őket a tünetek javulásával kapcsolatos megfigyeléseikről és a kezeléssel kapcsolatos általános elégedettségükről is.
A tanulmány végén 75 beteg teljesítette a vizsgálat összes fázisát.
Milyen eredményeket találtak a kutatók?
A vizsgálat legfontosabb eredményének a betegek azon hányada számított, akik heti 1, vagy több „komplett és spontán bélmozgás” (CSBM) növekedésről számoltak be a kezelés négy hete közül legalább 2-ben. A CSBM definíciója a „hashajtók használata nélküli székletürítés, amely a teljes székletürítés érzésével jár” (9). Ez a krónikus székrekedésben szenvedő betegek tüneteinek enyhülésének mérését szolgálja és gyakran használják kutatási vizsgálatokban (9). Annak ellenére, hogy az aszalt szilva csoportban valamivel jobban reagáltak a kezelésre, mindhárom csoport eredményei hasonlóak voltak a CSBM növekedésével kapcsolatban.
A székelés gyakorisága és konzisztenciája
A székletürítés gyakorisága, amelyet a CSBM átlagos heti számában mértek, mindhárom csoportban szignifikánsan nőtt a kezelés 3. és 4. hete és a kiindulási állapot között. Mindhárom csoport közül azonban az aszalt szilva mutatta a legnagyobb növekedést a székelés gyakoriságában. A széklet konzisztenciáját tekintve a kivivel és aszalt szilvával kezelt csoportok tagjai szignifikánsan javultak a 3. és 4. hét és a kezelés kezdete között, és nagyobb változást produkáltak a széklet konzisztenciájában, mint az útifűmag-héjjal kezeltek.
Erőltetett, nem kielégítő székletürítés
A nem kielégítő ürítés érzésével járó székelések átlagos aránya a kezelés 3. és 4. hete, valamint a kiindulási érték között minden csoportban csökkent. Mindhárom csoport közül az aszalt szilva produkálta a legnagyobb hatást.
Mindhárom csoport az erőlködéssel járó székletürítés javulásáról számolt be a kiindulási állapot és a kezelés 3-4. hete között. Bár az aszalt szilva produkálta a legnagyobb javulást, a változások hasonlóak voltak a csoportonkénti összehasonlításban.
Mit jelentenek ezek a kezelési lehetőségek a krónikus székrekedésben szenvedő betegek számára?
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a kivi, a psyllium és az aszalt szilva javította a résztvevőknél a székrekedés tüneteit. Krónikus székrekedés esetén érdemes figyelembe venni az alábbi szempontokat a kezelési lehetőség kiválasztásához és követéséhez.
A kivi bizonyult a legbiztonságosabbnak és ezáltal a leginkább előnyben részesítettnek a tünetek enyhítésére. Nemcsak rostban gazdag, de alacsony a FODMAP-tartalma is 2 db gyümölcs fogyasztása esetén.A psylliumban magas az oldható rosttartalom, és a legtöbb IBS-C beteg jól tolerálja. Néhányan azonban puffadást vagy gázosodást tapasztalhatnak tőle. Ha egy egészségügyi szakember rostkiegészítőként psylliumot ír fel, érdemes kis adaggal kezdeni a kezelést, majd ezt titrálni az előírt adagig. Ez lehetővé teszi a bél számára, hogy alkalmazkodjon a megnövekedett rostbevitelhez, és minimalizálja a tünetek súlyosbodásának kockázatát.Az aszalt szilva rostban és szorbitolban egyaránt gazdag. Mindkettő összetevő egyaránt elősegíti a székrekedés enyhülését. A szorbitol azonban szintén FODMAP, és néhány IBS-ben szenvedő embernél kellemetlen tüneteket válthat ki. Emiatt a kivi elsőre jobb választás lehet az IBS-C-ben szenvedő betegek tüneteinek enyhítésére.
Szabó Dániel Kollégánk
Források:
9. Johnston JM, Dougall JM, Lavins BJ, et al. Complete Spontaneous Bowel Movement Frequency as Primary Outcome Measure in Patients with Chronic Constipation Treated with Linaclotide: 1078. Official journal of the American College of Gastroenterology | ACG. 2007;102:S513.
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!