Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
Speciális emésztőrendszeri és kapcsolódó táplálkozástudományi fórumest
Természetes módszerek a magas prolaktinszint kezelésére
A prolaktin az agyalapi mirigyben termelődő hormon, amely…
A taurinbevitel összefüggésbe hozható a metabolikus szindróma alacsonyabb kockázatával
Metabolikus szindrómáról akkor beszélhetünk, ha valakinél…
Lágy tojás szardellával
Omega-3, jód, szelén, kalcium, lecitin, A-vitamin, cink és fehérjeforrás
A bőr autofluoreszcenciája
…és a koszorúér-meszesedés közötti összefüggés az általános populációban
Egy friss tanulmányban a kivi, az útifűmag-héj és az aszalt szilva hatékonyságát hasonlították össze krónikus székrekedéssel diagnosztizált betegeknél.
Miről szól a tanulmány?
A tanulmányban olyan felnőtt résztvevők vettek részt, akiknél székrekedéses IBS-t (IBS-C) vagy funkcionális székrekedést diagnosztizáltak. A betegeket a tanulmány első két hetében szűrővizsgálatoknak vetették alá, hogy megállapítsák az alkalmasságukat a programhoz, majd véletlenszerű besorolást kaptak a következő kezelési formák valamelyikének fogyasztására naponta, négy héten keresztül:
Mindegyik kezelési típus napi kb. 6 gramm élelmi rostot biztosított.
A résztvevőket további két hétig megfigyelték a 4 hetes kezelést követően is. Az összesen 8 hetes vizsgálat során arra kérték őket, hogy rögzítsék az emésztőrendszeri tüneteiket egy online tünetértékelő eszköz segítségével. A kezelési időszak után is megkérdezték őket a tünetek javulásával kapcsolatos megfigyeléseikről és a kezeléssel kapcsolatos általános elégedettségükről is.
A tanulmány végén 75 beteg teljesítette a vizsgálat összes fázisát.
Milyen eredményeket találtak a kutatók?
A vizsgálat legfontosabb eredményének a betegek azon hányada számított, akik heti 1, vagy több „komplett és spontán bélmozgás” (CSBM) növekedésről számoltak be a kezelés négy hete közül legalább 2-ben. A CSBM definíciója a „hashajtók használata nélküli székletürítés, amely a teljes székletürítés érzésével jár” (9). Ez a krónikus székrekedésben szenvedő betegek tüneteinek enyhülésének mérését szolgálja és gyakran használják kutatási vizsgálatokban (9). Annak ellenére, hogy az aszalt szilva csoportban valamivel jobban reagáltak a kezelésre, mindhárom csoport eredményei hasonlóak voltak a CSBM növekedésével kapcsolatban.
A székelés gyakorisága és konzisztenciája
A székletürítés gyakorisága, amelyet a CSBM átlagos heti számában mértek, mindhárom csoportban szignifikánsan nőtt a kezelés 3. és 4. hete és a kiindulási állapot között. Mindhárom csoport közül azonban az aszalt szilva mutatta a legnagyobb növekedést a székelés gyakoriságában. A széklet konzisztenciáját tekintve a kivivel és aszalt szilvával kezelt csoportok tagjai szignifikánsan javultak a 3. és 4. hét és a kezelés kezdete között, és nagyobb változást produkáltak a széklet konzisztenciájában, mint az útifűmag-héjjal kezeltek.
Erőltetett, nem kielégítő székletürítés
A nem kielégítő ürítés érzésével járó székelések átlagos aránya a kezelés 3. és 4. hete, valamint a kiindulási érték között minden csoportban csökkent. Mindhárom csoport közül az aszalt szilva produkálta a legnagyobb hatást.
Mindhárom csoport az erőlködéssel járó székletürítés javulásáról számolt be a kiindulási állapot és a kezelés 3-4. hete között. Bár az aszalt szilva produkálta a legnagyobb javulást, a változások hasonlóak voltak a csoportonkénti összehasonlításban.
Mit jelentenek ezek a kezelési lehetőségek a krónikus székrekedésben szenvedő betegek számára?
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a kivi, a psyllium és az aszalt szilva javította a résztvevőknél a székrekedés tüneteit. Krónikus székrekedés esetén érdemes figyelembe venni az alábbi szempontokat a kezelési lehetőség kiválasztásához és követéséhez.
A kivi bizonyult a legbiztonságosabbnak és ezáltal a leginkább előnyben részesítettnek a tünetek enyhítésére. Nemcsak rostban gazdag, de alacsony a FODMAP-tartalma is 2 db gyümölcs fogyasztása esetén.A psylliumban magas az oldható rosttartalom, és a legtöbb IBS-C beteg jól tolerálja. Néhányan azonban puffadást vagy gázosodást tapasztalhatnak tőle. Ha egy egészségügyi szakember rostkiegészítőként psylliumot ír fel, érdemes kis adaggal kezdeni a kezelést, majd ezt titrálni az előírt adagig. Ez lehetővé teszi a bél számára, hogy alkalmazkodjon a megnövekedett rostbevitelhez, és minimalizálja a tünetek súlyosbodásának kockázatát.Az aszalt szilva rostban és szorbitolban egyaránt gazdag. Mindkettő összetevő egyaránt elősegíti a székrekedés enyhülését. A szorbitol azonban szintén FODMAP, és néhány IBS-ben szenvedő embernél kellemetlen tüneteket válthat ki. Emiatt a kivi elsőre jobb választás lehet az IBS-C-ben szenvedő betegek tüneteinek enyhítésére.
Szabó Dániel Kollégánk
Források:
9. Johnston JM, Dougall JM, Lavins BJ, et al. Complete Spontaneous Bowel Movement Frequency as Primary Outcome Measure in Patients with Chronic Constipation Treated with Linaclotide: 1078. Official journal of the American College of Gastroenterology | ACG. 2007;102:S513.
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Tudd meg hogyan állíthatod helyre és őrizheted meg bélrendszered egészségét!
Segítünk felfedni és megmagyarázni, hogy mi zajlik a szervezetedben, hogy megtaláld az emésztésed egyensúlyát!
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.10.16. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!