Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
Előadás: Inzulinrezisztencia komplexen, de másképpen.
Természetes módszerek a magas prolaktinszint kezelésére
A prolaktin az agyalapi mirigyben termelődő hormon, amely…
A taurinbevitel összefüggésbe hozható a metabolikus szindróma alacsonyabb kockázatával
Metabolikus szindrómáról akkor beszélhetünk, ha valakinél…
Lágy tojás szardellával
Omega-3, jód, szelén, kalcium, lecitin, A-vitamin, cink és fehérjeforrás
A bőr autofluoreszcenciája
…és a koszorúér-meszesedés közötti összefüggés az általános populációban
Hogyan járulhatnak hozzá az előrehaladott glikációs végtermékek (AGE) az ételallergia kialakulásához?
Háttér: Az ételallergia (FA) az egyik leggyakoribb krónikus betegség a gyermekkorban, amelynek előfordulása a környezeti tényezők hatására egyre gyakoribb az arra hajlamosaknál. Feltételezhető, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek gyakori fogyasztása, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak étrendi előrehaladott glikációs végtermékeket (AGE), elősegíthetik az ételallergia kialakulását.
Célkitűzés: Preklinikai és klinikai bizonyítékokat szolgáltatni az AGE-k lehetséges szerepéről az FA kialakulásának elősegítésében.
Módszerek: Humán enterocitákat, humán vékonybél szervkultúrát és allergiás kockázatú gyermekekből származó perifériás mononukleáris vérsejteket (PBMC) használtunk az AGE-k közvetlen hatásának vizsgálatára a bélgátra, a gyulladásra, a Th2 citokin válaszra és a mitokondriális funkcióra. A nyugati étrendben leggyakrabban előforduló három glikációs termék (CML, CEL és MG-H1) bevitelét és a bőr AGE-felhalmozódását vizsgáltuk FA-s gyermekeknél és az életkoruknak megfelelő egészséges kontrolloknál.
Eredmények: Az AGE-knek kitett humán enterociták megváltoztatták a bélgátat, az AGE-receptorok expresszióját, a reaktív oxigénfajok termelődését és az autofágiát, valamint az élelmiszer-antigének fokozott transzepithelialis átjutását. Az AGE-knek kitett vékonybél szervkultúrákban a CD25+ sejtek és a proliferáló kriptikus enterociták száma növekedett. Az AGE-knek kitett PBMC-k a proliferációs sebesség, az AGE-receptorok aktivációja, a gyulladásos és Th2 citokinek felszabadulása és a mitokondriális anyagcsere megváltozását mutatták. Az FA gyermekeknél (n=42) szignifikánsan magasabb étrendi AGE-bevitelt és bőrfelhalmozódást figyeltek meg az életkoruknak megfelelő egészséges kontrollcsoporthoz (n=66) képest.
Következtetések: Ezek az adatok alátámasztják az étrendi AGE-k lehetséges szerepét az FA kialakulásának elősegítésében. Továbbá az AGE-bevitel korlátozásának fontosságát jelzik gyermekkorban, mint lehetséges megelőző stratégiát ezzel a gyakori betegséggel szemben.
Táplálkozás-Beállítás megjegyzés: A fentiek végett javasoljuk, hogy allergiás gyermekek étrendjében (is) érdemes mérsékelni a bő zsiradékban sült ételek fogyasztását, helyette minél gyakrabban előnyben részesíteni a főzést és párolást. A magas hőmérsékleten és alacsony nedvességtartalom mellett elkészített ételek erősen fokozzák az AGE-k képződését. A sütés, bő zsírban sütés, grillezés és pirítás jóval több AGE-t eredményez, mint a főzés vagy a párolás. Ha ételeinket alacsonyabb hőmérsékleten és magas nedvességtartalom mellett készítjük el, akkor jóval kevesebb AGE fog képződni. Például a rántott csirkehús magas AGE-tartalma 80%-kal csökkenthető, hogyha főzéssel készítjük el.
Forrás: PMID: 38042501
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!