Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
Speciális emésztőrendszeri és kapcsolódó táplálkozástudományi fórumest
Természetes módszerek a magas prolaktinszint kezelésére
A prolaktin az agyalapi mirigyben termelődő hormon, amely…
A taurinbevitel összefüggésbe hozható a metabolikus szindróma alacsonyabb kockázatával
Metabolikus szindrómáról akkor beszélhetünk, ha valakinél…
Lágy tojás szardellával
Omega-3, jód, szelén, kalcium, lecitin, A-vitamin, cink és fehérjeforrás
A bőr autofluoreszcenciája
…és a koszorúér-meszesedés közötti összefüggés az általános populációban
Most szeretnénk megosztani Veletek egy tanulmányt, mely a következő eredményeket közölte Hashimoto-megbetegedés kapcsán: „Már 0,2 mg (200 mikrogramm) napi szelén-pótlással 21%-kal sikerült csökkentenünk az úgynevezett anti-TPO testek számát Hashimoto-val diagnosztizált páciensek esetében.”
Mit jelent ez? A szelén segítségével 21%-kal csökkent a szervezet autoimmun-jellegű „támadása” a saját pajzsmirigy-sejtek ellen (mert ezen sejtek bizonyos alkotóelemeit idegen és veszélyes anyagként érzékeli).
Mivel autoimmun-problémával állunk szemben, természetesen elsődleges az étrend és a táplálék-kiegészítés önmagában nem fogja megoldani végérvényesen a problémát, de a hazai adottságok fényében mégis óriási segítség a szelénbevitel emelése. A MEGFELELŐ ÉTREND ÖSSZEÁLLÍTÁSA ÉS A LEGJOBB MINŐSÉGŰ/ÁR-ÉRTÉK ARÁNYÚ SZELÉN-KIEGÉSZÍTÉS KAPCSÁN KERESSETEK MINKET BIZALOMMAL (nem csak Hashimoto-megbetegedés esetében)!
Véleményem szerint a vörösvértesteket nem eszi meg a szervezet, hanem egyszerűen nem termelődnek megfelelő mennyiségben. Anatómiai ismeretek szerint a csontvelőben termelődnek, a gyakorlatban viszont kritikus a vékonybél állapota és szerepe ebben a folyamatban. És itt lép be az autoimmunitás kérdése, ugyanis az autoimmun problémák legnagyobb mértékben a bélrendszerből indulnak ki és a megoldásokat is ott érdemes keresni.
Ahogy említettem is, Európa talajai különböző mértékben, de szelénben igen szegények. A Kárpát-medence szelénellátottsága pedig rendkívül csekély. Így a helyi táplálékforrásaink sajnos nem biztosítanak elegendő mennyiséget a szervezet megnövekedett igényeihez (és anélkül sem). Egy észak-amerikai sertés vagy liba májában például az ottani adottságok miatt kielégítő mennyiség található, de ahol a talaj szelénben gazdag, ott a hagyma- és gombafélék is jó forrásnak bizonyulnak. Emellett természetesen a különféle tengeri élőlények számítanak kiváló forrásnak. Igen, van szerves szelén a paradióban (brazildióban), de ennek a diónak a fitát-tartalma is magas, emiatt a szelén felszívódása kétséges és nagyon korlátozott. 1 szem amúgy sem fedezi a kutatásban említett 0,2 mg-ot. Évekkel ezelőtt több állatgyógyászati kísérletben és úgynevezett génexpressziós laborvizsgálatokon vettem részt a szerves szelén kapcsán, így abban a változatban bízom, amit Jómagam is használok: egy speciális élesztőgomba által, kettős fermentáció során felvett szelén, melyet a gomba a folyamat során beépít a sejtfalába. Jól hasznosuló és olcsó.
A megfelelő étrend mellett, hazai viszonyokhoz alkalmazkodva csak pár kiegészítőt szoktunk javasolni. Személyes, fent említett kutatásaim és tapasztalataim miatt a minőségi szerves szelén az egyik ilyen. Ezen a fórumon nem mennék bele termék és biobolt javaslatokba, akit érdekel a konkrét termék, azt megkérem, hogy hívjon fel az oldalunkon található telefonszámon.
Forrás:
Mazokopakis, EE; Papadakis, JA; Papadomanolaki, MG; Batistakis, AG; Giannakopoulos, TG; Protopapadakis, EE; Ganotakis, ES. „Effects of 12 months treatment with L-selenomethionine on serum anti-TPO Levels in Patients with Hashimoto’s thyroiditis”. Thyroid: official journal of the American Thyroid Association.
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Tudd meg hogyan állíthatod helyre és őrizheted meg bélrendszered egészségét!
Segítünk felfedni és megmagyarázni, hogy mi zajlik a szervezetedben, hogy megtaláld az emésztésed egyensúlyát!
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.10.16. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!