Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
Speciális emésztőrendszeri és kapcsolódó táplálkozástudományi fórumest
Természetes módszerek a magas prolaktinszint kezelésére
A prolaktin az agyalapi mirigyben termelődő hormon, amely…
A taurinbevitel összefüggésbe hozható a metabolikus szindróma alacsonyabb kockázatával
Metabolikus szindrómáról akkor beszélhetünk, ha valakinél…
Lágy tojás szardellával
Omega-3, jód, szelén, kalcium, lecitin, A-vitamin, cink és fehérjeforrás
A bőr autofluoreszcenciája
…és a koszorúér-meszesedés közötti összefüggés az általános populációban
Fontos KIEMELNI, hogy az emberi szervezetben minden sejt rendelkezik pajzsmirigy-hormon receptorokkal.
Leegyszerűsítve a pajzsmirigy olyan, mint egy fontos vezérlőberendezés egy kifinomult motorban. Ha ez a berendezés „meghibásodik”, az egész motor komolyan sérül… Ezért fontosak az olyan átfogó módszerek és megoldások, amikkel a Táplálkozás-Beállításon belül is dolgozunk.
A pajzsmirigy-zavarok egyik végső hatása az (okozza ezt hosszú ideje fennálló jódhiány vagy kezeletlen autoimmun folyamatok), hogy a szervezet lecsökkenti a rendelkezésre álló pajzsmirigy-hormonok mennyiségét a szervezetben. Ami a közegészségügyi „szakértők” szerint egy elfogadható „állomás”. Ennek megfelelően a hagyományos megközelítés az, hogy egyszerűen kicserélik ezeket a hormonokat szintetikus változatokra (gyógyszerek formájában).
A felszínen úgy tűnik, hogy ez egy ésszerű és hosszú távú megoldást jelent. Emellett mindenkit biztosítanak arról, hogy ha berúgjuk az ajtót a kerettel együtt, akkor azzal nem megy tönkre a zár… A betegnek nincs elég pajzsmirigy-hormonja? Hát akkor adjunk neki több hormont. Egyszerű, nem?! Véleményem szerint nem annyira…
Komolyan azt gondolod, hogy ezek a problémák megoldódnak akkor, ha bekapod a hormontablettát? A legtöbb orvos igenis tudja, hogy számos pajzsmirigy-működési zavar autoimmun hátterű betegség. De a legtöbb beteg NEM TUDJA EZT! Az EGYIK ok, amiért az orvosok nem mondják mindezt el a pácienseknek igen egyszerű: mivel az autoimmun háttérrel nem tudnak mit kezdeni, így ez úgysem befolyásolja az (általában gyógyszerekre alapozott) „kezelési tervüket”.
A hagyományos orvoslás egyáltalán nem hatékony az autoimmun betegségek kezelésében. Például a szteroidok használata több potenciálisan káros mellékhatással rendelkezik, és hozzájárulhat például a sclerosis multiplex, a reumás ízületi gyulladás és a Crohn-betegség kialakuláshoz is. Hashimoto esetében bizonyos gyógyszerek káros következményei – azaz a mellékhatások és komplikációk – általában egyértelműen meghaladják a lehetséges előnyöket.
Az ellátás „színvonalát” a Hashimoto esetében kiválóan mutatja, hogy az számít elfogadott kezelésnek, hogy egyszerűen megvárják (vagy kimondja az orvos vagy nem), amíg az immunrendszer elpusztít elég pajzsmirigy szövetet ahhoz, hogy a pácienst alulműködő pajzsmirigy-betegnek (hypothyroid) lehet nyilvánítani, majd kaphatja a pajzsmirigy-hormonpótló gyógyszereket. Ha mindezek után elkezd más tünetek is mutatni (ami gyakran eleve együtt jár az állapotukkal), mint a depresszió vagy az inzulinrezisztencia (jön a Merckformin), akkor majd kap további gyógyszereket ezekre a problémákra is… Lehet, hogy én vagyok az egyetlen, de szerintem ez az út járhatatlan (gyógyulni vágyóként gondolkozva!).
A megközelítés nyilvánvaló hiányossága, hogy egyáltalán nem foglalkozik a kiváltó okokkal, ami az, hogy az immunrendszer TÁMADJA A PAJZSMIRIGYET. És ha a kiváltó okokkal nem foglalkozunk, akkor a kezelés nagyon nem fog jól működik… vagy rettenetesen elhúzódik… a megoldás: süssük rá a páciensre, hogy a kihívása gyógyíthatatlan… AMI NEM IGAZ!
Magyarul a Hashimoto-betegség esetén például pajzsmirigy-hormonokat adagolni olyan, mintha egy pohárral meregetnénk ki a vizet egy léket kapott, süllyedő csónakból… ha nem sikerül megállítani a szivárgást (ami ebben az esetben az immunrendszer támadása és számos már bélprobléma), akkor valaki nagyon rosszul fog járni ebben a csónakban…
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Tudd meg hogyan állíthatod helyre és őrizheted meg bélrendszered egészségét!
Segítünk felfedni és megmagyarázni, hogy mi zajlik a szervezetedben, hogy megtaláld az emésztésed egyensúlyát!
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.10.16. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!