Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
Előadás: Inzulinrezisztencia komplexen, de másképpen.
Természetes módszerek a magas prolaktinszint kezelésére
A prolaktin az agyalapi mirigyben termelődő hormon, amely…
A taurinbevitel összefüggésbe hozható a metabolikus szindróma alacsonyabb kockázatával
Metabolikus szindrómáról akkor beszélhetünk, ha valakinél…
Lágy tojás szardellával
Omega-3, jód, szelén, kalcium, lecitin, A-vitamin, cink és fehérjeforrás
A bőr autofluoreszcenciája
…és a koszorúér-meszesedés közötti összefüggés az általános populációban
Célkitűzés: Az alacsony D-vitamin szint és az autoimmun pajzsmirigy-betegségek (AITD) közötti összefüggés, amely magában foglalja a Hashimoto pajzsmirigy-gyulladást (HT) és a Graves-betegséget (GD), ellentmondásos. A lent szemlézett kutatás célja a D-vitamin szint elégtelensége és az AITD, a HT és a GD közötti összefüggések vizsgálata volt.
Módszer: a betegek a kórházat pajzsmirigy-kivizsgálás vagy a nyomon követés céljából keresték fel. Összesen 776 beteget vizsgáltak meg, akiknél a szérumból 25-hidroxivitamin-D [25 (OH) D], pajzsmirigyfunkció és pajzsmirigy-ellenes antitesteket mértek. A D-vitamin elégtelensége áll fent, ha szérum 25 (OH) D szintje 75 nmol/l alatt van.
Eredmények: A D-vitamin-elégtelenség előfordulása szignifikánsan magasabb volt az AITD-ben szenvedő 369 betegnél (46,1%), mint az AITD-ben nem szenvedő 407 beteg esetében (37,1%), és magasabb volt a 221 HT-ben szenvedő betegnél is (48,9%), mint a GD (41,9%) vagy nem AITD esetén (37,1%). A Hashimoto pajzsmirigy alulműködésben szenvedő betegeknél szignifikánsan magasabb volt a D-vitamin-hiány előfordulása és a mért D-vitamin szintek átlaga is alacsonyabb volt, mint normál pajzsmirigy-funkciókkal vagy szubklinikai alulműködéssel rendelkezők esetében vagy azoknál, ahol nem volt AITD. A szérumból mért 25 (OH) D szintek szignifikánsan negatívan korreláltak a pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) szintjével az életkor, a nem, a testtömegindex és a mintavételi időszak figyelembevétele után történő korrekció esetén.
Forrás: Kim D: Low vitamin D status is associated with hypothyroid Hashimoto's thyroiditis. Hormones (Athens). 2016 Jul;15(3):385-393. doi: 10.14310/horm.2002.1681.
Ajánlott termékek:
GAL D3 vitamin
GAL K2+D3
GAL K2+D3 Forte
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!