Alacsony FODMAP bélegészség online program
Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
Speciális emésztőrendszeri és kapcsolódó táplálkozástudományi fórumest
Természetes módszerek a magas prolaktinszint kezelésére
A prolaktin az agyalapi mirigyben termelődő hormon, amely…
A taurinbevitel összefüggésbe hozható a metabolikus szindróma alacsonyabb kockázatával
Metabolikus szindrómáról akkor beszélhetünk, ha valakinél…
Lágy tojás szardellával
Omega-3, jód, szelén, kalcium, lecitin, A-vitamin, cink és fehérjeforrás
A bőr autofluoreszcenciája
…és a koszorúér-meszesedés közötti összefüggés az általános populációban
A glikémiás indexnél sokkal átfogóbb és hatékonyabb megközelítés a GLIKÉMIÁS TERHELÉS (angolul glycemic load). A glikémiás terhelés alapja természetesen a glikémiás index, de a GLIKÉMIÁS TERHELÉS rendelkezik azzal a jelentős hozzáadott értékkel, hogy figyelembe veszi az elfogyasztott szénhidrátok mennyiségét is… azaz az előbb hiányolt adagocskák nagyságát. Mert nem mindegy, hogy miből mennyit teszünk a tányérunkra.
…100 grammos adagokra levetítve nagyon jól összehasonlítható a glikémiás index és a glikémiás terhelés. Adva ezzel egy sokkal jobb irányt azoknak, akik egészségesek szeretnének maradni, illetve nem beszélve azokról, akik anyagcsere vagy szív-és érrendszeri problémákkal küzdenek.
100 gramm ételnek könnyen meghatározható a szénhidrát tartalma. Ez is grammokban, mondjuk egy 100 grammos francia baguette 50 gramm szénhidrátot biztosan tartalmaz. Magyarul: glikémiás index X 100 grammnyi termék szénhidrát-tartalma / 100= GLIKÉMIÁS TERHELÉS. Ez az az irány, ami nagyobb segítséget nyújt a preventív egészségmegőrzés útvesztőiben… Már most megnyugtatok mindenkit, számolgatni nem kell majd… Viszont azt fontos tudnotok, hogy MINÉL MAGASABB EZ A SZÁM, ANNÁL AJÁNLATOSABB KERÜLNI az ilyen ételeket.
Az oka, hogy a glikémiás index fogalmával eddig nem töltöttünk időt az egyszerűen az, hogy nem is érdemes vele foglalkozni, ha létezik egy jobb megközelítés is…
Vegyük például a fent említett répa és a rozskenyér esetét, mint a cukorbetegség kapujában lévő személy esetében. Most puskázni fogok egy általam gyakran látogatott angol-nyelvű oldalról, amit nemsokára megosztok Veletek is… tehát 100 gramm (ami 2 méretesebb darab) nyers répa GLIKÉMIÁS TERHELÉSE = 3, azaz három. 100 gramm rozskenyér – ami 3 szeletnek felel meg, tehát kb. másfél szendvics – glikémiás terhelése viszont = 26 (!). Nagyon magas, pedig 100% rozsról beszélünk, azaz minden bizonnyal teljes kiőrlésű… nem mintha ez bármit is számítana.
Még egy példa: főtt barna rizs versus cékla. 100 grammok esetében 11 és 3 a GLIKÉMIÁS TERHELÉS. És ezennel befejezem a példálózgatást, nehogy beleunjatok a számokba. Inkább megyek és eszem egy kis céklát Ugyanis 10-ES GLIKÉMIÁS TERHELÉS FELETT NAGYON MEGFONTOLNÁM A HELYETEKBEN, HOGY MIT TESZTEK A TÁNYÉROTOKRA! EGYÉNI ANYAGCSERÉTŐL FÜGGETLENÜL…
Jó szórakozást és hasznos tanulást az oldalon!
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Tudd meg hogyan állíthatod helyre és őrizheted meg bélrendszered egészségét!
Segítünk felfedni és megmagyarázni, hogy mi zajlik a szervezetedben, hogy megtaláld az emésztésed egyensúlyát!
Bartha Ákos élelmiszer-biológus, táplálkozáskutató egyestés előadása
2024.10.16. | SOTE | Online közvetítéssel is követhető!