Online IR-program
Tanulj házilag fermentálni Müller Ildivel! – videó workshop
Alkalmazott táplálkozástudományi továbbképzés – 2024. ősz
Előadás: Inzulinrezisztencia komplexen, de másképpen.
Természetes módszerek a magas prolaktinszint kezelésére
A prolaktin az agyalapi mirigyben termelődő hormon, amely…
A taurinbevitel összefüggésbe hozható a metabolikus szindróma alacsonyabb kockázatával
Metabolikus szindrómáról akkor beszélhetünk, ha valakinél…
Lágy tojás szardellával
Omega-3, jód, szelén, kalcium, lecitin, A-vitamin, cink és fehérjeforrás
A bőr autofluoreszcenciája
…és a koszorúér-meszesedés közötti összefüggés az általános populációban
A jódhiány tünetei–(a teljesség igénye nélkül)
A jód egy alapvető ásványi anyag, amely természetesen leginkább a tengeri ételekben található meg.A pajzsmirigy pajzsmirigyhormonok előállítására használja a jódot, ezek részt vesznek a növekedés szabályozásában, a károsodott sejtek helyreállításában és az egészséges anyagcsere támogatásában.Világszerte az emberek egyharmadát érinti a jódhiány.A legnagyobb kockázatnak kitett csoportok az alábbiak:
A jódhiány kellemetlen, sőt súlyos tüneteket is okozhat, mint a nyaki duzzanat, a várandósság alatti komplikációk, a súlygyarapodás és a tanulási nehézségek.Tünetei nagyon hasonlóak a pajzsmirigy alulműködés tüneteihez. Mivel a jódot pajzsmirigyhormonok előállítására használják, a jódhiány azt jelenti, hogy a szervezet nem tud eleget előállítani belőle, ami hypothyreosishoz (pajzsmirigy alulműködéshez) vezet.
1. Duzzanat a nyakon
A nyak elülső részének duzzanata a jódhiány leggyakoribb tünete, ezt golyvának nevezzük, ami gyakorlatilag pajzsmirigy megnagyobbodást jelent.
A pajzsmirigy pajzsmirigyhormonokat termel, a pajzsmirigy-stimuláló hormon, a TSH hatására. Amikor a vér TSH szintje emelkedik, a pajzsmirigy jódot használ a pajzsmirigyhormonok előállítására. Azonban, ha a szervezetben kevés a jód, nem tud belőle elegendő mennyiséget előállítani. Ennek kompenzálására a pajzsmirigy keményebben dolgozik, hogy megpróbáljon többet termelni, ez pedig a sejtek növekedését és szaporodását okozza, ami végül golyva kialakulásához vezet.
Ez az állapot az esetek többségében kezelhető a jódbevitel növelésével, azonban ha a golyva évekig kezeletlenül marad, az visszafordíthatatlan pajzsmirigykárosodást okozhat.
2. Váratlan súlygyarapodás
A váratlan súlygyarapodás akkor fordulhat elő, ha a szervezetben nincs elég jód a pajzsmirigyhormonok előállításához. A pajzsmirigyhormonok hatással vannak bizonyos anyagcsere folyamatokra, így ha a pajzsmirigyhormon szintje alacsony, kevesebb kalóriát égetünk el nyugalomi állapotban, ezáltal több zsírt raktároz a szervezet.
3. Fáradtság és gyengeség
A pajzsmirigyhormonoknak szerepe van a szervezet energiatermelésében, így alacsony szintjük esetén csökkenhet az energiaszint, ezzel fáradtságot és gyengeséget okozva.
4. Hajhullás
A pajzsmirigyhormonok részt vesznek a hajszálak növekedésének szabályozásában, ezért amikor a hormonok szintje alacsony a hajhagymák nem tudnak megfelelően regenerálódni, ami idővel hajhulláshoz vezethet. Ennek megfelelően a jódhiányban szenvedők is tapasztalhatnak hajhullást.
5. Száraz, hámló bőr
A száraz, hámló bőr gyakori tünet lehet jódhiány esetén is, egyes tanulmányok azt találták, hogy az alacsony pajzsmirigyhormon szinttel rendelkező emberek 77%-ánál előfordulhat száraz, hámló bőr.
A pajzsmirigyhormonok elősegítik a bőrsejtek regenerálódását, azonban alacsony hormonszint esetén ez a regeneráció ritkábban megy végbe, ami száraz, hámló bőrhöz vezethet.
Ezenkívül a pajzsmirigyhormonok segítik a szervezet a verejték szabályozását. Az alacsonyabb pajzsmirigyhormon szinttel rendelkezők, mint a jódhiányban szenvedők, általában kevésbé izzadnak, mint a normál pajzsmirigyhormon-szinttel rendelkezők. Tekintettel arra, hogy az izzadság segít megőrizni a bőr nedvességét és hidratáltságát, a verejtékhiány lehet a másik oka annak, hogy a száraz, hámló bőr is a jódhiány gyakori tünete.
6. Állandó hidegérzet
Egyes tanulmányok azt találták, hogy az alacsony pajzsmirigyhormon szinttel rendelkező emberek több mint 80%-a a szokásosnál érzékenyebb a hidegre, ami szintén a pajzsmirigy anyagcserérére gyakorolt hatásának okán történik. A lassabb anyagcsere alacsonyabb hőtermeléssel jár, emiatt az átlagosnál erősebb a hidegérzet.
7. Ingadozó pulzus
A súlyos jódhiány abnormálisan lassú szívverést okozhat, ez gyengeséget, fáradtságot, szédülést okozhat, majd ájulást.
8. Tanulási nehézségek, memóriazavar
A jódhiány befolyásolhatja a tanulási és emlékezési képességét.
Egy több mint 1000 felnőtt bevonásával készült tanulmány megállapította, hogy a magasabb pajzsmirigyhormon szinttel rendelkezők jobban teljesítettek a tanulási és memóriateszteken, mint az alacsonyabb pajzsmirigyhormon szinttel rendelkezők.
A pajzsmirigyhormonok elősegítik az agy növekedését és fejlődését, ezért a pajzsmirigyhormonok termeléséhez szükséges jódhiány csökkentheti az agy fejlődését.
Valójában a tanulmányok azt találták, hogy a hippokampusz, az agy azon része, amely a hosszú távú memóriát szabályozza, kisebbnek bizonyul az alacsony pajzsmirigyhormon szintű egyéneknél.
9. Várandósság alatt felmerülő problémák
A várandós nőknél nagy a jódhiány kockázata, mivel nem csupán a saját napi szükséglethez elegendő jódra van szükség, hanem a baba szükségleteink kielégítéséhez is. A megnövekedett jódigény szoptatás alatt is fennáll, ugyanis a csecsemők az anyatejjel jutnak jódhoz.
Az kismamák a pajzsmirigy alulműködés tüneteit tapasztalhatják, mint például golyva, gyengeség, fáradtság és hidegérzet, míg csecsemőknél a jódhiány akadályozhatja a fizikai növekedést és az agy fejlődését.
Ezen felül a súlyos jódhiány növelheti a halvaszületés kockázatát.
10. Erős vagy szabálytalan menstruáció
Erős és rendszertelen menstruációs vérzés fordulhat elő a jódhiány következtében.
A jódhiány legtöbb tünetéhez hasonlóan ez is a pajzsmirigyhormonok alacsony szintjével van összefüggésben.
Egy tanulmányban az alacsony pajzsmirigyhormon szinttel rendelkező nők 68%-a tapasztalt szabálytalan menstruációs ciklust, míg az egészséges nők mindössze 12%-a.
A kutatások azt is kimutatták, hogy az alacsony pajzsmirigyhormon szinttel rendelkező nőknél gyakoribb az erős vérzéssel járó menstruációs ciklus. Ennek oka, hogy az alacsony pajzsmirigyhormonszint megzavarja a menstruációs ciklusban részt vevő hormonok jeleit.
TB megjegyzés: A legmegfelelőbb étrendi jódforrások a tengeri ételek, mint a tengeri zöldségek pl. az alga vagy a tenger gyümölcsei és tengeri halak, ezért fontos hetente több alkalommal is fogyasztani ezeket.
Az alábbi készítmény bio, tengeri eredetű moszatot tartalmaz, remek alternatíva mikrogrammos jódpótlás esetén:
Freyagena Arktisz Jód
Forrás:
Még nincs fiókod? Regisztrálj Most!
Vissza a Bejelentkezéshez
Örülünk, hogy itt vagy, nézz körül!
A megadott e-mail címre küldjük az ideiglenes jelszavad
Biztosan törölni szeretnéd a Profilod?
Profil törlése
Sajnáljuk hogy így döntöttél. Reméljük, hogy mihamarabb viszonlátunk
Ha időben szeretnél értesülni aktuális eseményeinkről, aktiváld havi rendezvényértesítőnket!
Találd meg a kiutat az IR-ból!
Bartha Ákos táplálkozás-kutató előadása az INZULINREZISZTENCIÁRÓL komplexen, de másképpen.
Összefoglaljuk minden tapasztalatunkat, protokollunkat, kutatásunkat és alkalmazott módszerünket az inzulinrezisztenciát (IR) érintő táplálkozási és táplálék-kiegészítési témákban.
2024.09.18. | SOTE